Skocz do zawartości

Zdjęcie

30 uwag o wyszczuplaniu talii [praktyka].

- - - - - uwag wyszczuplaniu talii praktyka

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
ANATOM

ANATOM

  Cieplice Family-Runners

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2529 postów
 • Wiek: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jelenia Góra-Cieplice
  • Staż [mies.]: 11 lat
  I grubas, i kulturysta. Różnica polega na tym, że dla tych pierwszych to cos w rodzaju fantazji, a dla drugich sprawa warta czasu i energii. Niemniej jednak szczupłej talii nie da się zamówić dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii wyświetlony na ekranie telewizora w przedpołudniowym programie o telezakupach. Szczupła talia jest oczywiście twarda jak skała, bez grama tłuszczu, z widocznymi sześcioma mięśniami na brzuchu. Jedyna droga do tego jest żmudna praca na siłowni, godziny spędzone na treningu aerobowym i konsekwencja przy stole. Żadnych tajemnic, owszem. Ale pomocne wskazówki? Rady, dzięki którym zmiana flaka w tarę do prania stanie się łatwiejsza i szybsza? Oczywiście. Oto 30 uwag, które powinny Ci pomóc zrealizować swój cel. Zastosuj je wszystkie, lub chociaż w części, a wejdziesz na właściwa drogę wiodącą do sukcesu.

  TRENING SIŁOWY

  Trenuj intensywnie stosując zasadę rosnącego obciążenia, by nakręcać metabolizm. - taki trening zmusza mięśnie do ciągłej adaptacji i regeneracji. Przebudowa mięśni wymaga kalorii, a więcej mięśni produkuje więcej ciepła. To podwójnie przyspiesza metabolizm.

  Trenuj jak kulturysta, by zwiększyć działanie hormonów. - robienie 3 - 5 serii po 8 - 10 powtórzeń w stosunkowo krótkich odstępach czasu dla odpoczynku ( 1 - 2 minuty) zwiększą wydzielanie testosteronu i hormonu wzrostu, poprawiając anabolizm i przyśpieszając przemianę materii.

  Unikaj przetrenowania. - Choć jednym z objawów przetrenowania jest spadek wagi, to wiąże się on ze zmniejszeniem beztłuszczowej masy ciała, a nie tłuszczu. Dlatego nawet jeśli kortyzol przyspiesza metabolizm w efekcie agresywnego katabolizmu, to jednocześnie tempo metabolizmu ulega zwolnieniu poprzez utratę cennych białek mięśniowych.

  Trenuj mięśnie brzucha na wytrzymałość, a nie na
  przyrost. - Jeśli chcesz mieć szczupłą talię, nie trenuj mięśni brzucha przy dużym obciążeniu. Stosuj takie obciążenie, z jakim będzie można zrobić co najmniej 15 powtórzeń w serii, pozwalając sobie na krótki odpoczynek pomiędzy seriami (krótszy niż 60 sekund). Albo w charakterze oporu wykorzystuj ciężar własnego ciała jednocześnie maksymalnie kurcząc mięśnie brzucha za każdym powtórzeniem.

  Nie musisz ćwiczyć na mięśnie brzucha codziennie. - Mięśnie brzucha tak samo jak inne mięśnie składają się z włókien wolno i szybko się kurczących: typu I, typu II b i typu II c. Proporcje między nimi mogą być różne, ale jeśli nie zapewnisz im należytego odpoczynku, ulegną przetrenowaniu. Wystarczy, jeśli będziesz trenować je co kilka dni. To zapewni im odpowiedni odpoczynek.

  Trenuj z partnerem. - Trening siłowy z właściwym partnerem zwiększa motywację i może być żródłem zdrowego współzawodnictwa, co niewątpliwie pomaga w osiągnięciu zamierzonego celu.

  TRENING AEROBOWY

  Trening aerobowy ma pierwszeństwo. - jeśli chcesz mieć szczupłą talię, a mało czasu lub energii na to, by angażować się w różne rodzaje treningu, wybierz trening aerobowy. To dzięki niemu spalisz zbędny tłuszcz. Choć nie jest to niemożliwe, raczej nie próbuj porządnie zeszczupleć i jednocześnie nabrać dużo masy mięśniowej. Zamiast tego raczej okresowo zmieniaj swój trening.

  Pchaj mocniej lub dłużej, aby ciągle przyspieszać metabolizm i spalać więcej energii. - Mięśnie tak samo przyzwyczajają się do treningu aerobowego, co do siłowego. Dlatego jeśli chcesz ciągle poprawiać wydolność układu krążenia i zdolność do spalania tłuszczu i węglowodanów, trzeba ciągle podwyższać sobie dotychczasową poprzeczkę. Można to osiągnąć wydłużając stopniowo czas treningu, zwiększając kąt nachylenia ruchomej bieżni lub ćwicząc z szybszą czynnością serca.

  Maksymalnie zwiększ metabolizm. - okazuje się że meżczyżni spalają stosunkowo więcej węglowodanów niż tłuszczu w porównaniu z kobietami ćwicząc relaktywnie tak samo intensywnie. Kobiety z kolei raczej spalają tłuszcz, a chronią węglowodany. Wynika z tego, że mężczyżni mogą więcej skorzystać ćwicząc dłużej, lecz mniej intensywnie (około 65% maksymalnej czynności serca). Natomiast kobiety osiągają więcej, czyli spalą więcej tłuszczu i kalorii, ćwicząc bardziej intensywnie, np. robiąc przerywany trening o dużej intensywności.

  Spraw, by trening aerobowy był przyjemny. - Dla wielu ludzi trening aerobowy jest najnudniejszą częścią treningu kulturystycznego. Można go uatrakcyjnić trenując podczas sesji aerobowych pokazywanych w telewizji, chodzić na specjalne zajęcia aerobiku, zmieniać różne rodzaje sprzętu stosowanego do takiego treningu, ćwiczyć na dworze albo nagradzać się za taki trening, np. wychodząc sobie wieczorem do miasta.

  ODŻYWIANIE


  Stopniowo zmniejszaj spożycie tłuszczu. - Organizm adaptuje się do ilości tłuszczu spożywanego z pokarmem i odpowiednio dopasowuje. Aby skutecznie schudnąć należy stopniowo zmniejszać liczbę zjadanych gramów i kalorii pochodzących z tłuszczu. Pewne dane wskazują na to, że zejście poniżej 15% dziennej liczby kalorii z tłuszczu może u mężczyzn zmniejszyć wydzielanie testosteronu, dlatego w Twoim interesie leży, by schodzić poniżej 10% jedynie na krótko.

  Unikaj napojów gazowanych. - Choć nie zostało to zbadane, to jednak wielu kulturystów poradzi Ci, by jeśli chcesz mieć szczupłą talię, unikać napojów gazowanych, nawet dietetycznych. Mogą one powodować wzdęcia i zatrzymanie wody.

  Zwiększ spożycie chudego białka. - Zmniejszając całkowitą dzienną liczbę kalorii zwiększ proporcje kalorii pochodzących z wysokogatunkowego białka. Wielu kulturystów zjada 2,2 - 4,4 g białka na kilogram wagi ciała dziennie, zbliżając się do tych wyższych wartości gdy znacznie zmniejszają spożycie kalorii lub próbują zwiększyć masę mięśniową.

  Jedz mało, a często. - Jedzenie jest czynnością termogenną, to znaczy że organizm zużywa kalorie na trawienie. Białka są bardziej termogenne niż węglowodany, a węglowodany są bardziej termogenne niż tłuszcz. Dlatego jeśli chce się schudnąć, powinno się jeść co 2 - 3 godziny, czyli 5 do 7 razy dziennie. Każdy posiłek powinien zawierać mało tłuszczu (10% - 15% całkowitej liczby kalorii), umiarkowaną ilość węglowodanów (40% - 50% całkowitej liczby kalorii) i dużo wysokogatunkowego białka (40% - 50% całkowitej liczby kalorii). To zwiększy termiczny efekt jedzenia i wesprze przyrost masy mięśniowej.

  Pij mnóstwo wody. - Pij co najmniej 4 lity wody dziennie, a podczas intensywnego treningu szklankę wody co 15 minut. Jeśli masz wrażenie, że jesteś nabrzmiały, pij więcej wody - to uruchamia specjalny mechanizm przeciwdziałający zatrzymywaniu wody w tkankach.

  Jedz mniej kalorii, niż spalasz. - "Kaloria do wewnątrz minus kaloria na zewnątrz" - to prosta zasada, która jest kluczem do odchudzenia. Jedz codziennie trochę mniej kalorii niż spalasz (ale różnica ta nie może przekraczać 400 - 500 kalorii dziennie), a zobaczysz, jak skutecznie będziesz tracił tłuszcz i spadał na wadze.

  Monitoruj spożycie węglowodanów. - Najważniejszy czas na jedzenie węglowodanów przypada na około 90 minut przed treningiem i tuż po nim. Przed treningiem należy jeść głównie węglowodany złożone, a w ciągu 30 minut po treningu mieszankę węglowodanów prostych i złożonych. Procentowa zawartość węglowodanów w pożywieniu powinna wynosić 40% - 50%, czyli węglowodany proste i złożone powinny dostarczać Ci prawie połowy dziennej liczby kalorii.

  Unikaj cukrów prostych. - Węglowodany nie są przyczyną tycia. Tyjemy wówczas, gdy jemy za dużo kalorii i tłuszczu, a za mało ćwiczymy. Niemniej jednak za dużo cukru w diecie czyni spustoszenie w metabolizmie poprzez nasilenie wydzielania insuliny i pobudzanie gromadzenia się tłuszczu. Jednak po treningu idealnie jest jeść właśnie cukry proste.

  Nie głodż się. - Jeśli sądzisz, że nie jedząc schudniesz, masz tylko częściowo rację. Na krótko masz rację w 100%. Jednakże po dłuższym czasie Twój organizm wejdzie w stan katabolizmu i zacznie tracić cenne mięśnie. Jeśli chcesz schudnąć nie wolno Ci unikać regenerujących wysokobiałkowych i wysokowęglowodanowych posiłków 30 minut po treningu. W przeciwnym razie osiągniesz efekt przeciwny do zamierzonego celu.

  SUPLEMENTY

  Włącz do diety wysokobiałkowy suplement posiłku. - Aby jeść 5 - 7 małych posiłków dziennie i jednocześnie 2,2 - 4,4 g białka na kilogram wagi ciała, trzeba będzie 1 - 2 razy dziennie sięgnąć po preparaty zastępujące posiłek, w formie napoju lub batona. Proszki i napoje gotowe do spożycia mają zazwyczaj wyższą wartość odżywczą, gdyż tak zwane "niskowęglowodanowe" batony zawierają na ogół duże ilości gliceryny, cukrowych alkoholi i tłuszczu. I choć gliceryna i alkohole cukrowe nie rozpadają się tak, jak inne cukry i węglowodany, to jednak zaliczają się do nich.

  Do pozostałych posiłków dodawaj suplementy białkowe. - no i znów: nie jest łatwo jeść 2,2 - 4,4 g białka na kilogram wagi ciała dziennie. Ale dzięki dodawaniu proszków proteinowych, np. serwatki, do płatków owsianych czy picie gotowych proteinowych napojów o smaku owocowym może skutecznie ułatwić osiągnięcie stanu anabolizmu.

  Efedryna z kofeiną może Ci pomóc. - W przeciwieństwie do tego, co głoszą wrogowie suplementów i efedryny, w przeważającej liczbie prac na temat efedryny i jej alkaloidów wykazano jedynie minimalne efekty uboczne w postaci krótkotrwałego wzrostu skurczowego ciśnienia krwi w stosunku 1:0 (typowa dawka wynosi 20 mg efedryny i 200 mg kofeiny) skutecznie przyspieszają odchudzanie, zwiększają termogenezę i poziom energii. Tak, jak w przypadku innych suplementów należy przeczytać informacje na opakowaniu co do przeciwwskazań, nie przekraczać zalecanych dawek i kupować wyłącznie preparaty znanych firm o sprawdzonej jakości.

  Bierz multiwitaminy, minerały i przeciwutleniacze. - Nawet jeśli większość preparatów zastępujących posiłki pokrywa 50% dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały, mądrze zrobisz połykając jedną tabletkę preparatu wielowitaminowego razem ze śniadaniem. W celu ochrony przed stresem oksydacyjnym związanym z ujemnym bilansem energetycznym i intensywnym treningiem, bierz dodatkowo witaminę E i C rano i wieczorem (około 500 IU wit. E i 2 g wit. C dziennie).

  Pomóc może też chrom, L-karnityna, pirogroniany i HMB. - Nauka dostarcza niejednoznacznych opinii na temat ich skuteczności w odchudzaniu, ale we właściwych dawkach mogą być pomocne. Chromu trzeba brać co najmniej 200 mcg, L-karnityny trzeba około 2-3 g, a pirogronianów aż 15 g dziennie, choć w niektórych pracach wykazano ich skuteczność przy niższych dawkach. HMB wydaje się działać najlepiej w połączeniu z dietą wysokobiałkową i znaczą redukcją spożycia węglowodanów, a dawce co najmniej 3-5 g dziennie.

  DODATKOWE INFORMACJE

  Wciągaj brzuch. - ta rada ma pewne podstawy teoretyczne, choć jej skuteczność nie została potwierdzona naukowo. We wciąganiu brzucha biorą udział liczne mięśnie wewnątrz brzuszne, a utrzymując je w ciągłym skurczu i powtarzając tę czynność często można je wzmocnić i skrócić. Wielu kulturystów jest gotowych przysiąc, że to dobry sposób na utrzymanie płaskiego brzucha, jak chcesz, możesz spróbować.

  Nie leń się. - Słyszałeś to co najmniej milion razy, ale nie zaszkodzi powtórzyć: "Nie leń się!". Szukając miejsca do zaparkowania, specjalnie parkuj dalej, by więcej chodzić. Zamiast jechać windą, wchodż po schodach. Często koś trawnik. Kiedy tylko możesz, chodż lub jedż na rowerze, zamiast samochodem.

  Nie siedż bez ruchu. - Badania dowodzą, że ludzie, którzy stale się ruszają, nawet siedząc, spalają znacznie więcej kalorii dziennie, niż ci, którzy siedzą nieruchomo.

  Nie bierz hormonu wzrostu. - Choć stosowanie hormonu wzrostu jest nielegalne i nie można go kupić bez recepty, to cieszy się rosnącą popularnością ze względu a własności antykataboliczne. Jednak jeśli chcesz mieć lepsze mięśnie brzucha trzymaj się od niego z daleka. Stosowany niewłaściwie może dać efekty uboczne m.in. w postaci wystającego brzucha i wydatnej żuchwy.

  Ochładzaj się. - Dreszcze to nic innego jak częste i drobne skurcze mięśni, które mają wyprodukować ciepło dla ogrzania organizmu. Choć nie jest to przyjemne, to jednak niektórzy kulturyści przebywają na zimnie, by wywołać dreszcze w celu spalenia zbędnego tłuszczu. Można polewać się zimnym prysznicem, a klimatyzację ustawić na niską temperature.


  źródło: flex

  Dodał: Bagiet
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
  Dieta - do oceny i uwag , Trening dla początkującego | samemu układałem i proszę o korektę oraz jakieś uwagi , Praca po praktykach elektryka , Uwaga dieta.... , Powrót do diety | Na co zwrócić uwagę  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko