Skocz do zawartości

Zdjęcie

═( Kurkumina )═ Najlepszy suplement na rynku? Dyskusja, efekty, info itd.

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Kurkumina to jedna z najbardziej efektywnych substancji naturalnych obecnych aktualnie na rynku. Takie mam zdanie. Jest to substancja plejotropowa, znaczy że jest w stanie jednocześnie oddziaływać na wiele szlaków biologicznych. Niektóre jej właściwości są tak niewiarygodne, że początkowo można odnieść wrażenie, że to żart lub kiepski marketing - np. jej właściwości przeciwbólowe są często na równi z syntetycznymi substancjami farmaceutycznymi.
Tak w kontekście tematyki tego forum - zauważono bardzo silne właściwości wspomagające regenerację potreningową suplementując dobrej jakości formulacje z kurkuminą. Osoby przyjmujące regularnie kurkuminę, nie dość że o wiele szybciej się regenerowały, to mogły ćwiczyć dłużej, jak również już nawet po kilku godzinach kontynuować trening, a dodatkowo zaobserwowano samo zwiększenie chęci do treningu ( w przypadku ludzi, jak i na modelu szczurów ).

Z takich podstawowych właściwości ( kilku przykładowych z obszernej listy ), korzyści obserwowane są m.in. w takich obszarach jak:

─│Stany Zapalne

─│Aktywność Antyoksydacyjna

─│Zdrowie Żołądka ( m.in. ochrona przed nawracającymi infekcjami H.pylori )

─│Choroby Autoimmunologiczne / Alergie

─│Skóra & Choroby Skórne ( przede wszystkim przewlekłe, zapalne )

─│Serca i Układ Krążenia

─│Gospodarka Cholesterolowa

─│Mózg i Związane Choroby Degeneracyjne

─│Nowotwory i ich Profilaktyka

─│Właściwości Przeciwbólowe

─│Układ Pokarmowy & Związane Przewlekłe Choroby ( np. Crohn, IBD )


Znanym problemem z kurkuminą jest jej biodostępność. Niestety, w formie "zwykłego" ekstraktu jest praktycznie natychmiast usuwana z krwioobiegu w procesie tzw. "pierwszego krążenia wątrobowego". Niestety, wyklucza to praktycznie stosowanie jej w tej formie jako skutecznego suplementu czy nawet leku ( tak, mimo że kurkumina to suplement, to prowadzi się z jej udziałem wiele badań nad profesjonalnym zastosowaniem w medycynie ). Dopiero dawki od 10g kurkuminy ( nie mylić z kurkumą - przyprawą korzenną - kurkumina jest aktywnym biologicznie składnikiem znajdującym się w korzeniu ) wykazują wykrywalne we krwi ilości metabolitów i wolnej kurkuminy, ale są one praktycznie natychmiast usuwane na drodze glukuronidacji, ponieważ wątroba "postrzega" kurkuminę jako obcy, potencjalnie szkodliwy ksenobiotyk. Poza tym, nie jest też zbyt odporna na warunki naszego szlaku pokarmowego i w soku żołądkowym zostaje "rozbita" do glukoronidów i siarczanów kurkuminy, a następnie wydalana zanim zdąży się nawet przyswoić.

Nie zniechęciło to jednak naukowców do próby wykorzystania niemal cudownych właściwości kurkuminy. Zaczęto pracować nad sposobem utylizacji kurkuminy, w taki sposób, by osiągnąć stały, wysoki jej poziom we krwi przez dłuższy czas ( 8 nawet do 24 godzin ).

Pierwszą próbą było połączenie kurkuminy z piperyną ( substancją aktywną znajdującą się w pieprzu ). Piperyna znana jest z właściwości inhibicji naturalnego procesu glukuronidacji, w przypadku kurkuminy zwiększa też samą przyswajalność. Piperynę stosuje się też w przypadku innych substancji aktywnych - dla zwiększenia aktywności. Pierwszą firmą, która zajęła się produkcją opatentowanej mieszanki ekstraktu z piperyny - o nazwie marketingowej BioPerine była Sabinsa. Przez lata udoskonalali oni proces jej produkcji i choć w 2015r wygasł ich patent i wiele firm-naśladowców zaczęło stosować piperynę jako wspomagacz w suplementach na bazie kurkuminy, to nadal lepiej trzymać się suplementów posiadających oznaczenie BioPerine.
Niestety, metoda ta ma dość istotne minusy - przede wszystkim blokada naturalnego procesu detoksyfikacyjnego wątroby, naraża ją na ekspozycję wobec realnych toksyn, a dodatkowo ingeruje ona również w farmakokinetykę leków i innych substancji, a więc możemy sobie zrobić kuku w określonych sytuacjach. Radzę unikać raczej tego typu formulacji kurkuminy w suplementacji na dłuższą metę. Jest to jednak metoda wykorzystywana najczęściej na rynku ( spójrzmy choćby na znany serwis na A... 95% ofert suplementów z kurkuminą dotyczy właśnie metody Sabinsa C3 - C3 oznacza tutaj podstawowy ekstrakt z kurkuminy o standaryzacji 95%, zawierający 3 podstawowe kurkuminoidy, ponieważ obok kurkuminy występują w korzeniu jeszcze 2 inne, aktywne związki kurkuminowe )

Tak naprawdę, rodzajów formulacji kurkuminy, mających adresować problem z jej biodostępnością są dziesiątki, ale te najbardziej sprawdzone, a największej ilości badań klinicznych to:
BCM-95 - z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych znajdujących się w kłączu. Ma zwiększać przyswajalność - w porównaniu do ekstraktu podstawowego kurkuminy 95% - średnio 7-krotnie ( Cmax ), a jednocześnie zwiększa sam okres półtrwania we krwi średnio do 8h ( AUC ). Szczególnie polecana w przypadków chorób żołądkowo-jelitowych, ze względu na korzystne właściwości samych olejków, oraz cukrzycy typu 2.
Merina - z wykorzystanie fosfolipidów fitosomalnych ( zwykle lecytyna sojowa ). Ma zwiększać przyswajalność w porównaniu do ekstraktu podstawowego średnio 29-krotnie. Metoda ta zwiększa głównie obecność metabolitów we krwi, a nie samej kurkuminy w postaci wolnej, dlatego jest o wiele bardziej efektywna w przypadku problemów o podłożu zapalnym - nowotworów, chorób autoimmunologicznych, stawów, wątroby, ale też wykazuje wyższe właściwości przeciwbólowe.
Longvida - z wykorzystaniem fosfolipidów, ale jest to zupełnie inny koncept opracowany z myślą o chorobach degeneracyjnych mózgu ( m.in. Alzheimer ). Wykorzystuje tzw. Solid Lipid Curcumin Particle Technology (SLCP TM Technology) opracowaną przez naukowców z UCLA. Głównym celem było tutaj zapewnienie by kurkumina w postaci "wolnej" była w stanie przekraczać barierę krew-mózg. I, jak wskazują badania - dość skutecznie się to udało. Przyswajalność w odniesieniu do ekstraktu podstawowego została zwiększona średnio 65-krotnie.
Stosujemy we wszelkich chorobach przewlekłych czy też uszkodzeniach związanych z mózgiem.
Theracurmin - dość nowa metoda wykorzystująca formulację z udziałem nanocząsteczek. Wstępne dane sugerują, że przyswajalność mogła wzrosnąć nawet 540-krotnie w porównaniu z ekstraktem podstawowym, jednak obecnie są to tylko wstępne badania, i to finansowane przez właściciela patentu. Może to być formulacja o najwyższym potencje obecnie na rynku, ale jest po prostu słabo przebadana. Także nie można jej polecić w ciemno jak na razie.

NovaSOL - też dość nowa metoda wykorzystująca "matrycę micelarną" ( micellar matrix ). Nie ma na ten moment zbyt wielu suplementów z jej wykorzystaniem - stosuje ją głównie Solgar w suplemencie Full Spectrum Curcumin, i paru pomniejszych producentów. Zauważyłem, że w PL jest dostępna również pod marką Aura Herbals, jednak jak to bywa z "naszymi" producentami, nie odpowiadają na pytania w wiadomościach email. Nie wiem czy to przez brak kompetencji w temacie osób zatrudnianych w BOK, czy po prostu taka "polityka klienta". Wracając do samej formulacji, ponoć ma zwiększać przyswajalność 114-185-krotnie w porównaniu do ekstraktu podstawowego ( kobiety wykazują wyższą przyswajalność w badaniach ). Jej plusem może być to, że pozostaje we krwi nawet do 24 godzin. Natomiast minusy... na razie mało badań, a niektóre sugerują występowanie objawów ubocznych takich jak mdłości czy wymioty ( dość częste w pewnym badaniu ), choć ciężko określić, czy to było spowodowane po prostu wysokimi dawkami, ponieważ takie objawy są normalne po przyjęciu dużych dawek kurkuminy bez wcześniejszej adaptacji organizmu.

O reszcie metod nie ma sensu na razie pisać, bo albo kompletnie brak badań klinicznych z ich udziałem, albo wręcz badania sugerują nieznaczny statystycznie, bądź nawet obniżony przyrost przyswajalności wobec ekstraktu podstawowego ( jak np. w przypadku metody UltraCur, czyli połączenia z proteinami serwatkowymi ).

O kurkuminie można by pisać obszerne opracowania, by pokryć choćby podstawowe informacje na jej temat, ale jak na temat do luźnej wymiany zdań, wydaje mi się to wystarczającą ilością informacji na początek. Temat w przyszłości może bardziej szczegółowo rozwinę na moim drugim blogu, o ile wezmę się za jego prowadzenie.


 • 1

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
Połączenie suplementów do sprawdzenia | ... , Pytanie o prolongatum | kiedy efekty ? , Suplementy na czysty mięsień + Mesomorph , Ligi w Europie | opisy, wrazenia, komentarze, statystyki najlepszych lig europejskich , BV INFO | artykuł

#2
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

*Błąd w tekście - formulacja z wykorzystaniem fosfolipidów fitosomalnych to Meriva ( nie Merina ). Niestety, nie mogę edytować posta.


 • 0

#3
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

// Sorry, brak możliwości edycji postów.

║═( KURKUMINA WYKAZUJE SKUTECZNOŚĆ PORÓWNYWALNĄ DO WIELU LEKÓW FARMACEUTYCZNYCH )═║

Badania wykazały, że kurkumina spisuje się lepiej niż diklofenak jako środek przeciwzapalny i przeciwartertyczny.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22407780 ]
 
Raport z badań nad formulacją Meriva dowiódł, że ma ona właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe porównywalne do nimesulidu i paracetamolu, a jednocześnie wykazuje o wiele mniejsze gastryczne efekty uboczne.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23526055 ]
 
Nanokurkumina jest lepsza niż kaptopryl [ lek na nadciśnienie ] w regulowaniu podwyższonego ciśnienia krwi.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/27110504 ]
 
Kurkumina w dawkach 1000mg przewyższa prozac ( fluoksetyna ) - popularny antydepresant.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23832433 ]
 
Kurkumina wypada lepiej niż steroidy w leczeniu wrzodów ust.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25126527 ]
 
Wypada lepiej niż leki obniżające cholesterol w przypadku roli protekcyjnej wobec układu sercowo naczyniowego.

Niektóre badania sugerują iż stanowi uniwersalny środek leczenia wielu chorób "systemowych".
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/18588355 ]
 
║═( KURKUMINA JEST MOLEKUŁĄ PLEJOTROPOWĄ )═║

Znaczy to tyle, że jedna molekuła wykazuje zdolność modulowania jednocześnie wielu enzymów, białek oraz celów molekularnych. Z tego też względu, działa wielotorowo w leczeniu wielu chorób - nie skupia się jedynie na wyizolowanym szlaku biologicznym, co w wielu przypadkach jest niewystarczające dla skutecznej terapii chorób "systemowych".

Dla przykładu, jeśli weźmiemy pod uwagę jej właściwości przeciwnowotworowe, okazuje się że potrafi ona manipulować jednocześnie ponad 20 szlakami biologicznymi w celu zniszczenia komórki nowotworowej.
Dodatkowo, wykazuje potencjał chemoprewentywny - zapobiega powstawaniu nowotworów lub rozwojowi już istniejącego nowotworu, zapobiega przerzutom i rozprzestrzenianiu się raka, często działa w synergii z lekami chemioterapeutycznymi ( pozwala czasami nawet znieść uodpornienie się nowotworów na chemioterapeutyki ), a także chroni zdrowe komórki przed efektami ubocznymi chemioterapii i radioterapii.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23303705 ]

[ https://www.ncbi.nlm...les/PMC4176907/ ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22471448 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23740392 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22471471 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23140290 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/17448598 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/18479807 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/19901561 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/11712783 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20587949 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/27475746 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21831045 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20618464 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23900994 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26973412 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21160593 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24294686 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26846154 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/19726538 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25981672 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23192708 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24604727 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20924967 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23775598 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21420558 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25202058 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26299661 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22135043 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20305684 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26464579 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26334519 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24156030 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25772169 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/19793800 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25329197 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26503419 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20944521 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26771294 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21844132 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26457241 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20597137 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25186441 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25640947 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21836020 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26321746 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23847105 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25144675 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26521943 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25169490 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24463298 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24851881 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25667437 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20924967 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/19590964 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22753715 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20924967 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25667437 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/27834897 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26537958 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22753715 ]

Oczywiście, każde wprowadzenie suplementu w stanie tak poważnych chorób należy najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym.

 

【{ UPDATE }】

Jako, że obecnie mogę korzystać z opcji edycji postów, to będę uaktualniał temat o informacje i ciekawostki z tematu suplementacji kurkuminy - nie chcę robić śmietnika i stackować kolejnych postów, skoro nie ma już potrzeby. Zostawię kolejne posty ewentualnie pytania innych użytkowników. Niestety, nie mogę edytować pierwszego posta, ze względu na to, że został napisany jeszcze przed naprawieniem funkcjonalności mojego konta.


║═( PROFILAKTYCZNA SUPLEMENTACJA KURKUMINY W EKONOMICZNY SPOSÓB )═║

Obecny risercz i przemyślenia na temat suplementacji kurkuminy doprowadziły do wyklarowania ekonomicznego, ale dalej skutecznego sposobu suplementacji kurkuminy jako profilaktycznego wsparcia zdrowia. Komercyjne formulacje są stosunkowo drogie - nie ma co ukrywać. I choć posiadają one swoje korzyści, często warte pieniędzy, to sprawdzają się najlepiej w stanie choroby. Stan względnej homeostazy nie wymaga już IMO aż takiej inwestycji.

Propozycja skierowana jest do osób względnie zdrowych, nie biorących żadnych leków.
Mechanizm działania piperyny polega na inhibicji glukuronidacji - procesu przebiegającego podczas tzw. pierwszego krążenia wątrobowego. Piperyna może wpływać negatywnie na farmakokinetykę stosowanych leków, co może mieć tragiczne skutki.

Tak więc, aby to było w miarę racjonalne kosztowo i można było prowadzić taką suplementację regularnie, proponuję takie rozwiązanie:
► Kurkumina C3 standaryzowana na 95%
► BioPerine ( ekstrakt piperyny firmy Sabinsa )

Dawki stosowane w badaniach klinicznych to 2000mg kurkuminy 95% i 20mg piperyny - takie proponuję brać.

Ale to nie wszystko. Piperyna zwiększa również przyswajalność wielu innych substancji, co można dodatkowo wykorzystać.
Ja proponuję połączyć to ze szklanką soku pomidorowego oraz witaminą C ( ~500mg ). Piperyna zwiększy przyswajalność likopenu, witaminy A, E, oraz C.
Dodatkowo, proponuję dorzucić do takiego soku ~1 łyżkę zdrowego oleju. Kurkumina to substancja lipofilna, rozpuszcza się dobrze w tłuszczu, co dodatkowo zwiększa jej przyswajalność. W taki sposób wykorzystamy praktycznie maksymalnie korzyści suplementacyjne.

Kiedy suplementować ten zestaw?
Kurkumina bardzo dobrze spisuje się jako substancja przyspieszająca regenerację potreningową. Sok z pomidora również przyniesie w tej sytuacji korzyści - dostarczy utraconych elektrolitów, nawodni. Proponuję zatem przyjmować ten zestaw po treningu - nie musi być to zaraz po treningu, może być nawet do pierwszego, "normalnego" posiłku, 1-2 godziny po treningu. Posiłek dodatkowo wpływa korzystnie na przyswajalność kurkuminy.

Piperyna wpływa również na przyswajalność np. EGCG ( aktywnej substancji w zielonej herbacie ), także można również przyjmować niewielkie ilości do takiej herbaty ( ~5-10mg ).

Sposób ten niesie pewne ryzyko związane z wpływem na cytochrom CYP3A4 biorący udział w metabolizmie praktycznie połowy leków dostępnych na rynku, a także wielu innych substancji, w tym toksycznych ksenobiotyków. Stosuj na własne ryzyko.


Edytowany przez Arthass, 16 czerwiec 2018 - 09:25 .

 • 0

#4
Diegoo

Diegoo

  Zbanowany

 • Zbanowany
 • PipPipPipPipPipPip
 • 4570 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miasto:Paryż
 • Staż [mies.]: 4
Fajne, przeczytam w wolnym czasie.

A kurkuma w plynie nada sie? Pita na surowo.
Trzeba by bylo podwiesic ten temat, bo zginie za kilka tyg.
Trzeba by bylo podwiesic ten temat, bo zginie za kilka tyg.
 • 0

#5
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Fajne, przeczytam w wolnym czasie.

A kurkuma w plynie nada sie? Pita na surowo.
Trzeba by bylo podwiesic ten temat, bo zginie za kilka tyg.
Trzeba by bylo podwiesic ten temat, bo zginie za kilka tyg.


Nie, nie nada się. Przeczytaj pierwszy post, tam jest wyjaśnione dlaczego kurkuma/kurkumina bez odpowiedniego "wspomagacza" praktycznie w ogóle się nie przyswaja i jest natychmiast wydalana.
Kurkuma sama z siebie wykazuje swoje odrębne korzyści - jako przyprawa czy surowy korzeń ( btw. w surowym korzeniu znajdują się olejki, które w pewien sposób wspomagają jej przyswajanie, ale jest tam zbyt mało substancji aktywnych - kilka procent kurkuminoidów - by uzyskać terapeutyczne działanie ).
Kurkuma to cała roślina, kurkumina to substancja aktywna zawarta w korzeniu. To dwa oddzielne terminy. Kurkumina jest najbardziej aktywnym spośród wszystkich 3 odkrytych kurkuminoidów. Posiada też unikalne tylko dla niej cechy. Pozostałe kurkuminoidy to: demetoksykurkumina i bis-demetoksykurkumina.

Jako, że kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach ( substancja lipofilna ) i jej przyswajalność jest zwiększana nawet o 2000% w obecności piperyny, to w domowych warunkach sens mogą mieć mikstury na bazie oleju i pieprzu czarnego, jednak nie będzie to miało tego samego potencjału co suplementy na bazie ekstraktów kurkuminy 95%. No chyba, że zakupisz sobie ekstrakt kurkuminy standaryzowany na 95% i ekstrakt piperyny typu BioPerine... ale trzeba też brać odpowiednie dawki, ponieważ efekty są 'dose-dependant'.
 

Curcumin plus piperidine from black pepper extract (inhibitor of glucuronidation) increases the bioavailability of curcumin 20-fold when 20mg piperidine is used alongside 2,000mg curcumin.


Tylko właśnie problem glukuronidacji - może to odbić się po pewnym czasie niekorzystnie na wątrobę. A jeśli przyjmuje się jakieś leki to już w ogóle raczej odradzam, no chyba że zastosuje się odpowiedni odstęp, przynajmniej 4h. A i tak lepiej to skonsultować z ogarniętym lekarzem.

Tutaj masz przykładowe przepisy na domowe wykorzystanie właściwości kurkumy, jednak to bardziej w formie profilaktyki, niż jak pisałem efektów terapeutycznych:

https://www.turmeric...or-golden-paste
https://www.turmeric...of-turmeric-tea

https://www.turmeric...f-turmeric-milk

https://www.turmeric...urmeric-recipes
 


 • 1

#6
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

PS. Jako alternatywę dla suplementów komercyjnych można by również wykorzystać tzw. oleoresin [ oleożywicę ] z kurkumy.
To pół-płynny ekstrakt składający się z żywicy w roztworze składającym się z olejków eterycznych i innych lipidów ( woski itd. ) obecnych w kurkumie. Kurkumina obecna w takim roztworze powinna być przynajmniej tak dobrze przyswajalna jak z formulacji BCM-95.

Problem w tym, że ofert sprzedaży detalicznej praktycznie brak, a substancję sprzedaję się w zasadzie jedynie hurtem jako pół-produkt do różnych celów produkcyjnych.


 • 0

#7
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Jeśli chodzi o samo zamieszanie z nazewnictwem, wspomnę tylko, że jest to typowe nawet wśród producentów. Ot, po prostu kupują produkt z kurkuminą od globalnych producentów i brandują go swoją etykietą. Niestety, często etykieta wprowadza w błąd konsumenta i sieje dalszy zamęt.

Mamy takie kwiatki jak np. kurkuma C3, kurkuma 95%, kurkuma BioPerine, kurkuma NovaSOL, kurkuma liposomalna, kurkuma kurkumina. To tak jakby napisać na suplemencie: pomarańcza kwas askorbinowy. Sytuacja robi się jeszcze bardziej kontrowersyjna, ze względu na to, że niektórzy producenci rzeczywiście sprzedają sproszkowany korzeń kurkumy, a nie standaryzowany ekstrakt... I możemy wpakować się po prostu w suplement z kapsułkami wypełnionymi przyprawą dostępną w sklepie spożywczym za niemałe pieniądze... Także doradzam przyglądnąć się dokładniej produktowi przed zakupem i pytać w razie wątpliwości sprzedawcę/producenta. Choć jak pisałem, producenci w PL często sami nie do końca wiedzą co sprzedają i nie odpowiadają na pytania. Zakładam, że z braku wiedzy w temacie niż nieuprzejmości tudzież patologicznego PR.


 • 0

#8
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Widzę, że opcja edycji postów jest aktywna jedynie kilka dni? No to narażę się na 'warna za spamowanie' i uaktualnię kwestię profilaktycznej suplementacji przy pomocy kurkuminy C3 95% i piperyny. Niestety, po bliższym przyjrzeniu się tematu okazało się, że T½ ( half-life = okres półtrwania w krwioobiegu ) może być zbyt krótki dla osiągnięcia widocznych rezultatów suplementacji. Niektóre źródła podają w tym wypadku T½ równe ~6,6 minuty.

Temat jeszcze do głębszego zweryfikowania, ale jeśli okaże się to rzeczywiście bliskie prawdy, to pozostaje w zasadzie - z tańszych, wydajniejszych sposobów - wykorzystanie oleożywicy ( oleoresin ). Zauważyłem, że można się natknąć na oferty detaliczne w tym wypadku - zagraniczne strony, nie wiem jak w PL. Oleoresin powinien mniej więcej wykazywać analogiczne efekty do metody BMC-95, zawartość kurkuminoidów to zwykle ~35%, czyli ~2,5x mniej niż w BCM-95, ale samego oleju jest więcej - olej również wywiera sam z siebie korzystne właściwości.


Edytowany przez Arthass, 17 czerwiec 2018 - 12:01 .

 • 0

#9
SzymonSz

SzymonSz

 • KFD pro
 • Pip
 • 12 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miasto:Olsztyn

@Arthass  a jakie jest Twoje zdanie na temat nowego produktu KFD? https://sklep.kfd.pl...iec-p-6865.html


 • 0

#10
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

@Arthass  a jakie jest Twoje zdanie na temat nowego produktu KFD? https://sklep.kfd.pl...iec-p-6865.html


Ostatnim razem, kiedy wyrażałem moje zdanie na temat produktu sklepu sponsorującego forum, moje konto zostało usunięte w ciągu 2 dni :D

Ponoć Boswellia wykazuje dobrą synergię z kurkuminą, ale sama kurkumina bez "wspomagacza", szczególnie w takiej ilości nie wykaże żadnych mierzalnych ilości w krwioobiegu.
Przypomnę, że w badaniach klinicznych, czysta kurkumina 95% wykazywała jakiekolwiek mierzalne ilości w krwioobiegu dopiero od dawek 10g, a i tak skutkowało to natychmiastowym jej wydaleniem.

Ekstrakt z kłącza kurkumy, Curcuma longa, standaryzowany na 10% kurkuminoidów

Standaryzacja powinna być na 95% ( złoty standard ), dalej powinna to być formulacja C3 ( zapewnia standaryzowaną, stałą ilość każdego z kurkuminoidów). Jeśli nie ma wspomniane o C3, to tak naprawdę nie wiemy czy te 10% stanowi kurkumina czy demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina czy inne frakcje.

Tutaj bardziej korzyści wynikną z samej Boswelli niż kurkuminy.

Ja Tobie tylko dam jedną radę - jak suplement z kurkuminą jest tani to zapewne jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Jeśli zamierzasz brać kurkuminę - ekstrakt 95% w formulacji C3 to:
1. Minimalna dawka to 1000mg ( najlepiej 2-3 raz dziennie, aby utrzymać stały poziom w krwioobiegu )
2. Minimum 10mg piperyny, najlepiej formulacji BioPerine firmy Sabinsa ( sugeruje się, iż ilość piperyny powinna wynosić ok. 1% zawartości kurkuminy ).
Optymalna dawka to 2000mg kurkuminy ekstraktu 95% w formulacji C3 i 20mg piperyny BioPerine ( to dawki stosowane w badaniach, więc gwarantują te same, zmierzone efekty ).

TUL ( tolerowana, najwyższa dawka dzienna ) dla kurkuminy został ustalony na ~8g.


Edytowany przez Arthass, 20 czerwiec 2018 - 10:25 .

 • 1

#11
Diegoo

Diegoo

  Zbanowany

 • Zbanowany
 • PipPipPipPipPipPip
 • 4570 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miasto:Paryż
 • Staż [mies.]: 4

Ostatnim razem, kiedy wyrażałem moje zdanie na temat produktu sklepu sponsorującego forum, moje konto zostało usunięte w ciągu 2 dni :D

Ponoć Boswellia wykazuje dobrą synergię z kurkuminą, ale sama kurkumina bez "wspomagacza", szczególnie w takiej ilości nie wykaże żadnych mierzalnych ilości w krwioobiegu.
Przypomnę, że w badaniach klinicznych, czysta kurkumina 95% wykazywała jakiekolwiek mierzalne ilości w krwioobiegu dopiero od dawek 10g, a i tak skutkowało to natychmiastowym jej wydaleniem.

Ekstrakt z kłącza kurkumy, Curcuma longa, standaryzowany na 10% kurkuminoidów

Standaryzacja powinna być na 95% ( złoty standard ), dalej powinna to być formulacja C3 ( zapewnia standaryzowaną, stałą ilość każdego z kurkuminoidów). Jeśli nie ma wspomniane o C3, to tak naprawdę nie wiemy czy te 10% stanowi kurkumina czy demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina czy inne frakcje.

Tutaj bardziej korzyści wynikną z samej Boswelli niż kurkuminy.

Ja Tobie tylko dam jedną radę - jak suplement z kurkuminą jest tani to zapewne jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Jeśli zamierzasz brać kurkuminę - ekstrakt 95% w formulacji C3 to:
1. Minimalna dawka to 1000mg ( najlepiej 2-3 raz dziennie, aby utrzymać stały poziom w krwioobiegu )
2. Minimum 10mg piperyny, najlepiej formulacji BioPerine firmy Sabinsa ( sugeruje się, iż ilość piperyny powinna wynosić ok. 1% zawartości kurkuminy ).
Optymalna dawka to 2000mg kurkuminy ekstraktu 95% w formulacji C3 i 20mg piperyny BioPerine ( to dawki stosowane w badaniach, więc gwarantują te same, zmierzone efekty ).

TUL ( tolerowana, najwyższa dawka dzienna ) dla kurkuminy został ustalony na ~8g.

To wszystko jasne, kupuj gdzie indziej i nie patrz na cene.
To musi kosztowac wiecej.

Wysłane z mojego DUK-L09 przy użyciu Tapatalka


 • 0

#12
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Niekoniecznie musi być drogie, jeśli wiesz jakie parametry powinien spełniać produkt. Można zakupić ekstrakt kurkuminy 95% C3 "na wagę" ( tzw. bulk ), po czym dokupujesz do tego piperynę BioPerine od Sabinsa i bierzesz dziennie ~2000mg + 20mg piperyny. Tak robią niektórzy ludzie w przypadku przewlekłych chorób np. nowotworów ( tylko, że oni biorą dziennie ilości do 8000-10000mg ).

Jest wiele drobnostek, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, np. część producentów stosuje w składzie sformułowanie "proprietary blend" ( mieszanka "własnościowa" ) - tego trzeba unikać jak ognia, bo producent może sobie manipulować zawartością ekstraktów jak mu się podobna, a wręcz może wypychać taką mieszankę jakimiś 'bulk agents', aby zmaksymalizować zyski.

Co do samej formulacji kurkumina 95% C3 + piperyna ( BioPerine ), nie jest dla mnie jeszcze do końca jasne jaki jest realny AUC ( Area Under Curve ), Tmax, Cmax, czy choćby Frel, ale ciężko to zweryfikować, ponieważ producenci bardzo mieszają w badaniach, wręcz celowo wprowadzają zamieszanie na rynku konsumenckim. Każdy twierdzi, że jego formulacja jest najlepsza na rynku, ale czynników do wzięcia pod uwagę jest wiele. Jeden producent posługuje się AUC, innych Cmax, inny wzrostem stężenia wolnej kurkuminy, inny znów pozostałych kurkuminoidów lub metabolitów, dlatego ciężko porównać bezpośrednio dostępne na rynku formulacje, bo nikt jak dotąd nie wysilił się zrobić obiektywnego porównania. A jak pisałem, mierzone są najczęściej metabolity kurkuminy we krwi, co generalnie ma niewielki wpływ na efekty suplementacyjne... metabolity glukuronidowe czy siarczanowe to związki, które zostały "oznaczone" przez wątrobę do natychmiastowego usunięcia z krwioobiegu, więc ich impakt na organizm jest niewielki/żaden. Sens ich mierzenia w krwioobiegu ma jedynie na celu tworzenie haseł marketingowych "+xxxxx% lepsza przyswajalność", tylko nikt nie określa czego lepsza przyswajalność.

PS. IMO najbardziej opłacalną, ekonomiczną formą może być oleożywica + piperyna ( BioPerine ). Wypadłoby pewnie nawet lepiej od własnościowej formulacji BMC-95, a sama oleożywica zawiera dodatkowe składniki, które wykazują swoje własne korzyści zdrowotne. Temat w przyszłości może do głębszej analizy, zobaczę jak się potoczą sprawy w moim życiu.

PS2. Oleożywica może być również ciekawa w przypadku innych, ciekawych produktów jak ostre papryczki ( kapsaicyna ), czosnek ( allicyna ), kozieradka, czarnuszka...

PS3. Wspomnę tylko, że naturalna zawartość kurkuminy w korzeniu kurkumy waha się między ~3-7%, czyli 10% to jest praktycznie tyle co w zwykłej przyprawie sprzedawanej w większości spożywczaków.

PS4. Badania zacytowane w opisie produktu niczego konkretnego nie mówią.
Jedno to badanie pilotażowe:
"Badanie pilotażowe przeprowadza się przed głównym badaniem. Celem przeprowadzenia badania pilotażowego jest sprawdzenie poprawności założonej procedury badawczej: doboru badanych osób, przyjętych wskaźników zmiennych, użytych narzędzi badawczych."
 

Drugie dotyczy głównie samej kurkumy ( nie kurkuminy! ) - kurkuma wykazuje swoje indywidualne korzyści, dlatego że składa się z wielu innych składników o potencjalnych właściwościach terapeutycznych. Nie zmienia to jednak faktu na temat nikłej/żadnej przyswajalności wyizolowanej kurkuminy.
Po pierwsze, kurkumina ulega gwałtownej degradacji już w kwasie żołądkowym, przekształcana jest do glukuronidów i siarczanów kurkuminy, które następnie w większości są wydalane, a niewielka część która dostanie się do krwioobiegu usuwana jest podczas pierwszego krążenia wątrobowego. Efekty terapeutyczne - praktycznie żadne, za krótko by substancje mogły wywrzeć jakiś wpływ na organizm. Druga sprawa - tak naprawdę efekty terapeutyczne metabolitów mogą być o wiele słabsze/nieodczuwalne w porównaniu do tzw. kurkuminy "w stanie wolnym" - czyli nieprzekształconej do metabolitów.

W celu odczucia korzystnych efektów kurkumy... można po prostu kupić ją w formie przyprawy, zamiast płacić za kapsułkowaną formę... wyjdzie w zasadzie na to samo, ale sporo taniej.

 


Edytowany przez Arthass, 20 czerwiec 2018 - 12:56 .

 • 0

#13
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Dla rozwiania pytań i wątpliwości.
 

Theracurmin => 1 kapsułka standaryzowana na 30mg kurkuminoidów
Longvida => 400mg│80mg kurkuminoidów
Meriva => 500mg│100mg kurkuminoidów
BCM-95 => 500mg│430mg kurkuminoidów
Sabinsa C3 95% + piperyna BioPerine => 2000mg + 20mg

NovaSOL => ? ( brak badań ) 30-60mg kurkuminoidów ?
Formulacja wydaje się zawierać ~6% kurkuminoidów w masie, tak więc dla 30mg to ~500mg produktu.

To są zalecane dawki profilaktycznej suplementacji dla każdej formulacji.


Edytowany przez Arthass, 20 czerwiec 2018 - 18:10 .

 • 0

#14
Diegoo

Diegoo

  Zbanowany

 • Zbanowany
 • PipPipPipPipPipPip
 • 4570 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miasto:Paryż
 • Staż [mies.]: 4


Dla rozwiania pytań i wątpliwości.

Theracurmin => 1 kapsułka standaryzowana na 30mg kurkuminoidów
Longvida => 400mg│80mg kurkuminoidów
Meriva => 500mg│100mg kurkuminoidów
BCM-95 => 500mg│430mg kurkuminoidów
Sabinsa C3 95% + piperyna BioPerine => 2000mg + 20mg

NovaSOL => ? ( brak badań ) 30-60mg kurkuminoidów ?
Formulacja wydaje się zawierać ~6% kurkuminoidów w masie, tak więc dla 30mg to ~500mg produktu.

To są zalecane dawki profilaktycznej suplementacji dla każdej formulacji.


Czyli to są najlepsze produkty z kurkumy na rynku, tak? Czy są jeszcze jakies do wyboru?
I ktory wybrac jakość do ceny no i na dlugo aby starczało opakowanie.

Wysłane z mojego DUK-L09 przy użyciu Tapatalka


 • 0

#15
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna


Czyli to są najlepsze produkty z kurkumy na rynku, tak? Czy są jeszcze jakies do wyboru?
I ktory wybrac jakość do ceny no i na dlugo aby starczało opakowanie.

Wysłane z mojego DUK-L09 przy użyciu Tapatalka


Jest więcej, ale jak pisałem w treści pierwszego posta problemem formulacji 'drugiej generacji' jest brak sensownych badań klinicznych nad ich efektywnością i potencjalnymi skutkami ubocznymi. A samo - wydaje się celowe - zamieszanie jakie wprowadzają właściciele patentów w proces finansowanych przez nich badań ( manipulacja procesem - choćby warunkami na korzyść własnej formulacji, czy różne stosowanie różnych procesów pomiarowych faworyzujących ich produkt ) utrudnia obiektywne porównanie efektywności każdej formulacji. Każdy chwali się lepszą przyswajalnością, tylko co to tak naprawdę dla nich oznacza? AUC, Cmax, Tmax, half-life?

Do najbardziej obiecujących należą:

CurcuWin, czyli połączenie przeciwutleniacza ( zwykle witaminy E ) z poliwinylopirolidonem ( w skrócie PvP ) - substancją zapewniającą rozpuszczalność w wodzie. Rozpuszczalność w wodzie = wyższa przyswajalność z naszego 'wodnego' układu trawiennego.

Cavacurmin ( tzw. curcuminoid cyclodextrin complex, w skrócie CW8 ). Formulacja ta bazuje na połączeniu curcuminy z γ-cyklodekstryną ( naturalnie występującym oligosacharydem - produkowanym ze skrobi ). To substancja naturalnie pozyskiwana z jakiegoś tam drzewa czy rośliny ( nie pamiętam ), istotne że jest bardzo dobrym emulgatorem. Zwiększa to rozpuszczalność i stabilność kurkuminy w szlaku pokarmowym, co równa się zwiększonej przyswajalności i efektywności. Kurkumina jest wysoce niestabilną substancją, i łatwo ulega rozpadowi w obrębie naszego przewodu pokarmowego, co dość znacznie zmniejsza jej efektywność suplementacyjną ( to jeden z głównych jej minusów obok słabej przyswajalności z przewodu pokarmowego i szybkim procesie wydalania przez wątrobę w procesie glukuronidacji ).
Metacurmin ( nanocząsteczki + płynne micele ). Formulacja używa Polisorbatu 80 jako emulgatora pomagającego tworzyć płynne micele ( liquid micelles ), w wyniku czego otrzymujemy substancje dobrze rozpuszczalną w wodzie. Rozpuszczalność w wodzie = znaczne zwiększenie przyswajalność, jak w wyżej wymienionych przykładach. Taka formulacja może w teorii zwiększać przyswajalność setki razy w stosunku do ekstraktu podstawowego, jednak...
Polisorbat 80 - mimo iż dość dobrze tolerowany przez większość ludzi, nadal jest substancją syntetyczną, która może nie być preferowana przez część ludzi.
Dodatkowo, formulacja metacurmin wykorzystuje podczas produkcji dość mocno kontrowersyjne, sztuczne barwniki spożywcze ( Yellow 6, Red 40, Red 3 ).
Do tego stopnia kontrowersyjne iż erytrozyna ( Red 3 ) została zbanowana przez FDA w 1990r ze względu na obawy związane z przyczynianiem się do guzów nowotworowych tarczycy. Ban jednak został cofnięty po pewnym czasie. Kolejny barwnik obecny w tej formulacji - czerwień allura ( Red 40 ) - również może zawierać potencjalnie rakotwórcze substancje. Oczywiście, to są jak na razie przypuszczenia wymagające potwierdzenia solidnymi dowodami w dłuższych badaniach klinicznych, ale lepiej dmuchać na zimne? Kurkuminę paradoksalnie suplementujemy m.in. dla jej korzyści przeciwnowotworowych, więc dostarczanie jednocześnie potencjalnych kancerogenów wydaje się trochę nielogiczne w tym wypadku.
Liposomalna - czyli z użyciem fosfolipidów liposomalnych, gdzie substancja "zamknięta" jest w środku liposomu, chroniącego ją przed wpływem środowiska układu trawiennego, a także pozwalającego jej wchłonąć się bezpośrednio do systemu limfatycznego omijając tzw. pierwsze krążenie wątrobowe. Specjalny wariant formulacji liposomalnej stosowany jest w przypadku opatentowanej formy Longvida ( Solid Lipid Curcumin Particle Technology tzw. SLCP TM Technology ). Natomiast z udziałem samych, "zwykłych" liposomów raczej niewiele jest badań i nie wiadomo jak wygląda ich farmakokinetyka.
Reduct C3 - nowa formulacja firmy Sabinsa wykorzystująca metabolit zwany tetrahydrokurkuminą. Firma głosi, że to ten metabolit odpowiada za główne właściwości terapeutyczne kurkuminy. Inni znów właściciele patentów ( jak Longvida ) twierdzą, że to głównie kurkumina w postaci wolnej wykazuje największe korzyści, a jej metabolity albo wywierają o wiele słabszy wpływ, albo wręcz w niektórych aspektach są nieaktywne biologicznie. Każda firma głosi "swoją prawdę", a Ty bądź mądry i szukaj prawdy między badaniami, które są głównie przez nie sponsorowane.
Niemniej, biorąc pod uwagę współczynnik zachorowań na nowotwory wśród mieszkańców Indii ( gdzie kurkuma to ich tradycyjna przyprawa używana na co dzień ), do mieszkańców cywilizacji zachodnich - być może metabolity mają jednak jakieś tam właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kurkumina w postaci naturalnej rozpada się w większości na metabolity w środowisku naszego przewodu pokarmowego. Kwestia tylko w tym, że kurkuma to wiele więcej aktywnych substancji niż tylko sama wyizolowana kurkumina.

Jest jeszcze taka forma jak UltraCur, czyli połączenie kurkuminy z białkiem serwatkowym, ale tutaj dane są bardzo niejasne - jedne sugerują nawet zmniejszenie przyswajalności względem ekstraktu podstawowego, inne zwiększenie o setki razy. Jak pisałem - brak obiektywnym badań porównawczych. Albo mamy badania sponsorowane przez właściciela patentu, albo przez firmy posiadające konkurencyjne patenty.
 

Aby określić najlepszy stosunek ceny do jakości, najpierw należało by określić współczynnik Frel ( biodostępność względną ), co przy obecnych oficjalnych danych na temat tych formulacji jest często praktycznie niemożliwe.

Poza tym na samą "lepszość" nie wpływa jedynie biodostępność danej substancji, ale też unikalne cechy danej formulacji np. Longvida ma potwierdzoną właściwość przekraczania bariery krew-mózg, co będzie niezwykle istotne w przypadku funkcji kognitywnych i problemów związanych z przewlekłymi, postępującymi chorobami mózgu, szczególnie o podłożu zapalnym. Co z tego, że powiedzmy Theracurmin może mieć teoretycznie wyższą przyswajalność, skoro nie ma udowodnionej właściwości przekraczania bariery krew-mózg i dla osób z ww problemami będzie mało pomocny? Poza tym, Longvida dostarcza głównie kurkuminy w postaci "wolnej", niezmetabolizowanej. Często mamy do czynienia z hasłami 'xxxx% lepsza przyswajalność', ale co oni dokładnie mierzą we krwi? Ilość kurkuminy, demetoksykurkuminy, bisdemetoksykurkuminy, tetrahydrokurkuminy czy może metabolitów: glukoronidów i siarczanów kurkuminy? Każdy wywiera kapkę ( a czasem istotnie ) inny wpływ na organizm ostatecznie.

Z drugiej strony nanocząsteczki w technologii Theracurmin mogą teoretycznie efektywniej penetrować pozostałe narządy co może okazać się niezwykle korzystne w przypadku chorób nowotworowych. Problem w tym, że same nanocząsteczki mimo wysokiej przyswajalności na tle innych formulacji, a także wysokiej "penetracji" tkanek i narządów, dość szybko są wydalane z organizmu, a więc mimo wysokiego Cmax, mają dość niski half-life i ogólny AUC.
Z drugiej strony, formulacje takie jak NovaSOL mogą pozostawać w krwioobiegu do 24h... i mimo niższej przyswajalności, ich efekt terapeutyczny jest odczuwalny dłużej.

Meriva znów zwiększa stężenie we krwi głównie pozostałych frakcji: demetoksykurkuminy oraz bisdemetoksykurkuminy. Ponoć te frakcje lepiej spisują się w przypadku stanów zapalnych ( stawy ), w przypadku właściwości przeciwnowotworowych i przeciwutleniających.

Proces porównania nie jest taki łatwy, bo należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych, wskaźników i indywidualnych, unikalnych korzyści danej formulacji. Każda formulacja ma swoje plusy i minusy, które należy odpowiednio wyważyć i dobrać do naszej sytuacji.
Należy wziąć pod uwagę - jak wspomniałem - wiele wskaźników: AUC, Cmax, Tmax, half-life ( okres półtrwania ), biodostępność, przyswajalność, aktywność biologiczną mierzonych substancji, koncentrację. Nierzadko wskaźniki te zmieniają się w zależności od dawki substancji aktywnej stosowanej w badaniu, a więc wystarczy dobrać odpowiednią, optymalną dawkę własnej formulacji i jednocześnie dawkę wpływającą najgorzej na wyniki w przypadku konkurencji i mamy już prefabrykowane na naszą korzyść badanie... tak m.in. właśnie robią właściciele danych patentów... albo aranżują odpowiednie sytuacje zwiększające/zmniejszające efektywność danej formulacji np. przyjmowanie na pusty żołądek, w obecności tłuszczy, w trakcie czy po posiłku.

Nie chce z tego robić odrębnego artykułu, bo jak pisałem, te rzeczy być może postaram się ogarnąć oddzielnie na moim blogu w przyszłości, i poświęcić osobne wpisy omówieniu każdej istotnej formulacji.

Najlepszy stosunek ceny do jakości ma prawdopodobnie zakup kurkuminy Sabinsa C3 95% 'na wagę' plus piperyny BioPerine, jednak formulacja ta ma minusy, przede wszystkim manipuluje procesem naturalnej detoksyfikacji wątroby ( glukuronidacji ), co może mieć negatywne skutki.
Niemniej, same formulacje C3 z piperyną w gotowych produktach to nieraz 2x wyższe koszty suplementacji dla dziennego ekwiwalentu bardziej zaawansowanych formulacji, tak więc wszystko zależy od konkretnej oferty.
Koszt rekomendowanych dawek bardziej zaawansowanych formulacji to zwykle 2,5-4zł dziennie, tak więc aby kurkumina C3 + piperyna miała sens, to kosztu 2000mg + 20mg powinien być przynajmniej 2x niższy.

Wg mnie najciekawszym rozwiązaniem jest oleożywica ( oleoresin ) plus opcjonalnie piperyna BioPerine. Oleożywica ma ten plus, że obok samych kurkuminoidów dostarcza całe spektrum reszty pozytywnych substancji znajdujących się m.in. w olejkach eterycznych, których nie uzyskamy z produktów oferujących wyizolowane frakcje kurkuminy.

PS. Obecnie patrzę na badania z udziałem NovaSOL. Są co prawda ładne wykresiki, zmierzone stężenie kurkuminoidów we krwi i porównawczo podano jak to określili 'native curcumin'. Niech mi teraz ktoś wyjaśni, co oznacza ten termin? Natywna, czyli jaka standaryzacja? Jaki rozkład poszczególnych kurkuminoidów?


Edytowany przez Arthass, 21 czerwiec 2018 - 12:17 .

 • 1

#16
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Analizuję właśnie oferty na znanym serwisie aukcyjnym na 'a' i od razu w pierwszych ofertach drogi paździerz :D Pewnie trochę mi z tym zejdzie, bo jest tego setki + oferty na znanej zagranicznej platformie handlowej na 'a'.

Dla samej sproszkowanej kurkumy w kapsach należałby przyjąć 38g czystego proszku dla ekwiwalentu 2g kurkuminy standaryzowanej na 95% i do tego jeszcze dokupić często piperynę :D Nawet nie obliczam dla tego współczynnika opłacalności, bo takich produktów ze 100 kapsułkami po ~700mg kurkumy trzeba by zjeść dziennie pół opakowania XD Koszty to >10zł dziennie i do tego jeszcze trzeba doliczyć koszt piperyny. Te najtańsze produkty okazują się najdroższe przyrównując do ekwiwalentów dawek efektywnych. Ponad 4zł za kurkuminę 95% z piperyną za dzienną dawkę? Bo producent daje do kapsułki 200mg i trzeba tego zjeść 10 kapsów XD To są dziennie koszty suplementacji Longvidą, Theracurminem czy Merivą. Rip-off. Przy samej kurkumie w kapsułkach po prostu będę od razu zaznaczał "placebo" bo to nie ma sensu.

 

BTW. Widzę, że p.Zięba nie poszedł na łatwiznę w sprawie kurkuminy. Rzeczywiście, zrobił przyzwoity produkt na bazie formulacji metacurmin. Szkoda tylko, że na rynku nadmiernie komplikuje się sprawy, nadając dziesiątki dziwnych nazw tym samym formulacją - tutaj np. CurQLife. Człowiek musi szukać i sprawdzać metodę oraz składniki wykorzystywane w produkcji, żeby móc zweryfikować, która to rzeczywiście formulacja... Jakby na rynku kurkuminy było zbyt mało zamieszania robione...

【{ UPDATE }】

Tak wygląda kontakt z BOK Aura Herbals:
► Moje pytanie:
"Witam Ekstrakt z piperyny w tym produkcie - na jaką ilość piperyny jest standaryzowany?|
► Odpowiedź:
"

dziękujemy za zainteresowanie naszymi produktami. W produkcie Kurkuma ekstrakt + piperyna tabletki solubilizacja micelarna kurkumy NovaSol zwiększa jej biodostępność 185 razy. Ekstrakt z kurkumy NovaSol standaryzowany na min. 6% kurkuminoidów (4,75 – 5,5% kurkuminy).

Właśnie ze względu na ekstrakt NovaSol i jej biodostępność Kurkuma Aura Herbals jest najlepiej przyswajalna i należy do najlepszych na rynku.

W razie dodatkowych pytań pozostaje w dyspozycji.

Serdecznie pozdrawiam!"

Tekst skopiowany ze sloganu reklamowego, nie mający nic wspólnego z moim pytaniem.


Edytowany przez Arthass, 23 czerwiec 2018 - 14:09 .

 • 0

#17
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Porządkowanie informacji i szukanie danych na temat farmakokinetyki formulacji Theracurmin trochę mi jeszcze zajmie, więc wrzucę info na temat interakcji typu synergie/antagonizmy związanych z kurkuminą.

Korzystne

✔️│Piperyna ( +2000% absorpcji )
✔️│Omega 3 ( EPA & DHA )
✔️│Resveratrol
✔️│Bromelaina
✔️│Tłuszcz
 
Niekorzystne

❌│Leki przeciwpłytkowe & rozrzedzające krew 【{ antykoagulanty }】
❌│Dzięgiel
❌│Czosnek
❌│Goździki
❌│Szałwia Czerwona
❌│Imbir
❌│Ginkgo Biloba ( Miłorząb )
❌│Panax Ginseng ( Żeń-Szeń )
❌│Koniczyna Czerwona
❌│Kora Wierzby
❌│NSAIDs ( Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne )
❌│Aspiryna ( kwas acetylosalicylowy )
❌│Klopidogrel ( Plavix )
❌│Dalteparyna ( Fragmin )
❌│Enoksaparyna ( Lovenox )
❌│Heparyna
❌│Tiklopidyna ( Ticlid )
❌│Warfaryna ( Coumadin )
❌│Diklofenak ( Voltaren, Cataflam, others )
❌│Ibuprofen ( Advil, Motrin, others )
❌│Naproksen ( Anaprox, Naprosyn, others )
❌│Wybrane chemioterapetyki
❌│Wybrane leki【{ metabolizowane przez enzymy wątrobowe z grupy cytochromów P450 }】
❌│Leki na nadkwasotę żołądka
❌│Leki cukrzycowe
 
Potencjalne Efekty Uboczne i Środki Ostrożności
Kurkumina uznawana jest za bardzo bezpieczną substancję.
FDA oznaczyła ją jako GRAS [ generally recognized as safe ].
The European Food Safety Commission potwierdziło jej bezpieczeństwo.
The Natural Medicines Database przyznało jej oznaczenie “Likely Safe” - kiedy przyjmowana doustnie zgodnie z zaleceniami.
TUL - bezpieczna górna granica dla kurkuminy została ustalona na 8g dziennie. Niemniej, nawet dawki do 22g dziennie nie wywoływały żadnych istotnych efektów ubocznych. Głównymi niekorzystnymi reakcjami w większości przypadków są nieprzyjemności żołądkowo-jelitowe.

⚠️│Objawy Żołądkowe ( wzdęcia, biegunka )【{ duże dawki bez adaptacji }】

⚠️│Rozrzedzenie Krwi ( antykoagulant )【{ uwaga na: leki przeciwzakrzepowe / rozrzedzające krew / operacje / ryzyko krwotoków }】

⚠️│Ciąża i Laktacja【{ brak danych }】- nie stosować
⚠️│Interakcje z Lekami ( m.in. na nadkwasotę żołądkową, obniżające cukier we krwi i rozrzedzające krew )

⚠️│Niedrożność Pęcherzyka Żółciowego - nie stosować

⚠️│Alergia na Kurkumę lub Imbir - nie stosować
⚠️│Przyjmowanie na Pusty Żołądek - potencjalnie zgaga

⚠️│Predyspozycje do Kamieni Nerkowych i Dny Moczowej - nie stosować kurkumy ( przyprawy ) ze względu na wysoką zawartość szczawianów. Kurkumina jest OK.
⚠️│Terapii Nowotworowa / Przyjmowanie Leków - Wymaga Konsultacji z Lekarzem

⚠️│Obniżenie Testosteronu - potencjalny efekt uboczny
⚠️│Teoretycznie Zwiększone Ryzyko Rozwoju Parkinsona - zwiększa LRRK2 mRNA ( in vitro ), ekspresja tego genu jest powiązana z rozwojem Parkinsona. Brak wysokiej jakości badań in vivo.
⚠️│Teoretyczna Cytotoksyczność i Uszkodzenia DNA - bardzo wysokie dawki w badaniach in vitro. Mało prawdopodobne do osiągnięcia in vivo.
⚠️│Chelat Metali Ciężkich - kurkumina wiąże metale ciężkie, istnieje ryzyko skażenia w przypadku niskich standardów produkcji. Warto sprawdzić czy producent posiada certyfikat Good Manufacturing Practices (GMP) i spełnia odpowiednie standardy produkcji jak ISO 22000.


Edytowany przez Arthass, 01 lipiec 2018 - 16:20 .

 • 1

#18
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Jest pierwsze zestawienie supli z kurkuminą na bazie formulacji Theracurmin™ ( nanocząsteczki ). Dużo tego nie ma, bo formulacja "młoda" i też niewiele ofert do przebierania. Jak można się było spodziewać, opłacalność suplementacji dość niska ( ale przynajmniej wydamy pieniądze na coś co będzie działać, w przeciwieństwie do zalewu supli-placebo na bazie zwykłej kurkuminy ). Intencjonalnie pominąłem mixy multi, bo po prostu nie chce mi się na ten moment robić długich obliczeń biorących pod uwagę wiele aspektów różnych substancji ( szczególnie, że blog też ma bałagan w tagach i wiele rzeczy do poprawy ), ale... jest kilka sensownie wyglądających supli multi na bazie formulacji Theracurmin™, głównie od producenta Natural Factors ( jeden z lepszych w tej dziedzinie ).
Tutaj bardzo krótko i pobieżnie na temat podstawowych informacji o formulacji Theracurmin™:
Theracurmin™ Nanocząsteczkowa Kurkumina 2 generacji

Pomijając już wyżej wspomnianą opłacalność, jakby ktoś był zainteresowany zakupem, szczególnie w przypadku niektórych przewlekłych/ciężkich chorób ( oczywiście, każdą suplementację trzeba skonsultować w takim wypadku z lekarzem prowadzącym ) zamieszczam zestawienie supli z tą formulacją:
Zestawienie Theracurmin™

Moim prywatnym zdaniem, to jest obecnie jedna z lepszych formulacji z kurkuminą dostępna na rynku.
Ciężko jednak określić tutaj cokolwiek jednoznacznie, ponieważ żaden z właścicieli patentów nie ma odwagi zrobić bezpośredniego, obiektywnego porównania do konkurencji wykorzystując dawki z równoważnymi ekwiwalentami. Z ogólnego obrazu jednak da się wywnioskować pewne rzeczy w dużym przybliżeniu.

Następna w drodze, formulacja Longvida™ ( też bardzo dobra w swojej niszy problemów neurodegeneracyjnych ).


 • 0

#19
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Przy okazji potencjalnych domowych sposobów na przygotowywanie własnych mieszanek, tutaj bardzo ciekawy post:
https://www.longecit...ndpost&p=743122

 

Jak ktoś ma odrobinę umiejętności i chęci to może sobie przyrządzić w domowych warunkach dość skuteczną formulację, która w porównaniu do komercyjnych kosztuje niewiele.
Ciekawy koncept zmieszania tetrahydrokurkuminy ( nowa formulacja Sabinsa = Reduct C3 ) ze "zwykłym" ekstraktem kurkuminy. Wykorzystanie przeciwutleniaczy ( witamina C, E, NAC ) dla zapewnienia dodatkowej ochrony przed metabolizmem do glukuronidów i siarczanów, wykorzystanie olejów ( szczególnie bogatych w DHA = synergia ), piperyny. Teoretycznie można wykorzystać wanienkę ultradźwiękową ( taką do czyszczenia biżuterii ) do spontanicznego formowania liposomów - tutaj nie ma za bardzo kontroli nad procesem i tym ile i czy liposomy powstaną, ale nawet emulsyfikacja będzie bardzo pożądana. Ciekawe, dla kogoś kto chce się pobawić w domu w małego chemika.


 • 0

#20
Arthass

Arthass

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Zbanowany
 • PipPipPipPip
 • 944 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Longvida™
Krótko i pobieżnie na temat podstawowych informacji o tej formulacji:

Longvida™ Fosfolipidowa Forma Kurkuminy


 • 1
3 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko