Skocz do zawartości

Zdjęcie

═( Kurkumina )═ Najlepszy suplement na rynku? Dyskusja, efekty, info itd.

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Arthass

Arthass

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 556 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Kurkumina to jedna z najbardziej efektywnych substancji naturalnych obecnych aktualnie na rynku. Takie mam zdanie. Jest to substancja plejotropowa, znaczy że jest w stanie jednocześnie oddziaływać na wiele szlaków biologicznych. Niektóre jej właściwości są tak niewiarygodne, że początkowo można odnieść wrażenie, że to żart lub kiepski marketing - np. jej właściwości przeciwbólowe są często na równi z syntetycznymi substancjami farmaceutycznymi.
Tak w kontekście tematyki tego forum - zauważono bardzo silne właściwości wspomagające regenerację potreningową suplementując dobrej jakości formulacje z kurkuminą. Osoby przyjmujące regularnie kurkuminę, nie dość że o wiele szybciej się regenerowały, to mogły ćwiczyć dłużej, jak również już nawet po kilku godzinach kontynuować trening, a dodatkowo zaobserwowano samo zwiększenie chęci do treningu ( w przypadku ludzi, jak i na modelu szczurów ).

Z takich podstawowych właściwości ( kilku przykładowych z obszernej listy ), korzyści obserwowane są m.in. w takich obszarach jak:

─│Stany Zapalne

─│Aktywność Antyoksydacyjna

─│Zdrowie Żołądka ( m.in. ochrona przed nawracającymi infekcjami H.pylori )

─│Choroby Autoimmunologiczne / Alergie

─│Skóra & Choroby Skórne ( przede wszystkim przewlekłe, zapalne )

─│Serca i Układ Krążenia

─│Gospodarka Cholesterolowa

─│Mózg i Związane Choroby Degeneracyjne

─│Nowotwory i ich Profilaktyka

─│Właściwości Przeciwbólowe

─│Układ Pokarmowy & Związane Przewlekłe Choroby ( np. Crohn, IBD )


Znanym problemem z kurkuminą jest jej biodostępność. Niestety, w formie "zwykłego" ekstraktu jest praktycznie natychmiast usuwana z krwioobiegu w procesie tzw. "pierwszego krążenia wątrobowego". Niestety, wyklucza to praktycznie stosowanie jej w tej formie jako skutecznego suplementu czy nawet leku ( tak, mimo że kurkumina to suplement, to prowadzi się z jej udziałem wiele badań nad profesjonalnym zastosowaniem w medycynie ). Dopiero dawki od 10g kurkuminy ( nie mylić z kurkumą - przyprawą korzenną - kurkumina jest aktywnym biologicznie składnikiem znajdującym się w korzeniu ) wykazują wykrywalne we krwi ilości metabolitów i wolnej kurkuminy, ale są one praktycznie natychmiast usuwane na drodze glukuronidacji, ponieważ wątroba "postrzega" kurkuminę jako obcy, potencjalnie szkodliwy ksenobiotyk. Poza tym, nie jest też zbyt odporna na warunki naszego szlaku pokarmowego i w soku żołądkowym zostaje "rozbita" do glukoronidów i siarczanów kurkuminy, a następnie wydalana zanim zdąży się nawet przyswoić.

Nie zniechęciło to jednak naukowców do próby wykorzystania niemal cudownych właściwości kurkuminy. Zaczęto pracować nad sposobem utylizacji kurkuminy, w taki sposób, by osiągnąć stały, wysoki jej poziom we krwi przez dłuższy czas ( 8 nawet do 24 godzin ).

Pierwszą próbą było połączenie kurkuminy z piperyną ( substancją aktywną znajdującą się w pieprzu ). Piperyna znana jest z właściwości inhibicji naturalnego procesu glukuronidacji, w przypadku kurkuminy zwiększa też samą przyswajalność. Piperynę stosuje się też w przypadku innych substancji aktywnych - dla zwiększenia aktywności. Pierwszą firmą, która zajęła się produkcją opatentowanej mieszanki ekstraktu z piperyny - o nazwie marketingowej BioPerine była Sabinsa. Przez lata udoskonalali oni proces jej produkcji i choć w 2015r wygasł ich patent i wiele firm-naśladowców zaczęło stosować piperynę jako wspomagacz w suplementach na bazie kurkuminy, to nadal lepiej trzymać się suplementów posiadających oznaczenie BioPerine.
Niestety, metoda ta ma dość istotne minusy - przede wszystkim blokada naturalnego procesu detoksyfikacyjnego wątroby, naraża ją na ekspozycję wobec realnych toksyn, a dodatkowo ingeruje ona również w farmakokinetykę leków i innych substancji, a więc możemy sobie zrobić kuku w określonych sytuacjach. Radzę unikać raczej tego typu formulacji kurkuminy w suplementacji na dłuższą metę. Jest to jednak metoda wykorzystywana najczęściej na rynku ( spójrzmy choćby na znany serwis na A... 95% ofert suplementów z kurkuminą dotyczy właśnie metody Sabinsa C3 - C3 oznacza tutaj podstawowy ekstrakt z kurkuminy o standaryzacji 95%, zawierający 3 podstawowe kurkuminoidy, ponieważ obok kurkuminy występują w korzeniu jeszcze 2 inne, aktywne związki kurkuminowe )

Tak naprawdę, rodzajów formulacji kurkuminy, mających adresować problem z jej biodostępnością są dziesiątki, ale te najbardziej sprawdzone, a największej ilości badań klinicznych to:
BCM-95 - z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych znajdujących się w kłączu. Ma zwiększać przyswajalność - w porównaniu do ekstraktu podstawowego kurkuminy 95% - średnio 7-krotnie ( Cmax ), a jednocześnie zwiększa sam okres półtrwania we krwi średnio do 8h ( AUC ). Szczególnie polecana w przypadków chorób żołądkowo-jelitowych, ze względu na korzystne właściwości samych olejków, oraz cukrzycy typu 2.
Merina - z wykorzystanie fosfolipidów fitosomalnych ( zwykle lecytyna sojowa ). Ma zwiększać przyswajalność w porównaniu do ekstraktu podstawowego średnio 29-krotnie. Metoda ta zwiększa głównie obecność metabolitów we krwi, a nie samej kurkuminy w postaci wolnej, dlatego jest o wiele bardziej efektywna w przypadku problemów o podłożu zapalnym - nowotworów, chorób autoimmunologicznych, stawów, wątroby, ale też wykazuje wyższe właściwości przeciwbólowe.
Longvida - z wykorzystaniem fosfolipidów, ale jest to zupełnie inny koncept opracowany z myślą o chorobach degeneracyjnych mózgu ( m.in. Alzheimer ). Wykorzystuje tzw. Solid Lipid Curcumin Particle Technology (SLCP TM Technology) opracowaną przez naukowców z UCLA. Głównym celem było tutaj zapewnienie by kurkumina w postaci "wolnej" była w stanie przekraczać barierę krew-mózg. I, jak wskazują badania - dość skutecznie się to udało. Przyswajalność w odniesieniu do ekstraktu podstawowego została zwiększona średnio 65-krotnie.
Stosujemy we wszelkich chorobach przewlekłych czy też uszkodzeniach związanych z mózgiem.
Theracurmin - dość nowa metoda wykorzystująca formulację z udziałem nanocząsteczek. Wstępne dane sugerują, że przyswajalność mogła wzrosnąć nawet 540-krotnie w porównaniu z ekstraktem podstawowym, jednak obecnie są to tylko wstępne badania, i to finansowane przez właściciela patentu. Może to być formulacja o najwyższym potencje obecnie na rynku, ale jest po prostu słabo przebadana. Także nie można jej polecić w ciemno jak na razie.

NovaSOL - też dość nowa metoda wykorzystująca "matrycę micelarną" ( micellar matrix ). Nie ma na ten moment zbyt wielu suplementów z jej wykorzystaniem - stosuje ją głównie Solgar w suplemencie Full Spectrum Curcumin, i paru pomniejszych producentów. Zauważyłem, że w PL jest dostępna również pod marką Aura Herbals, jednak jak to bywa z "naszymi" producentami, nie odpowiadają na pytania w wiadomościach email. Nie wiem czy to przez brak kompetencji w temacie osób zatrudnianych w BOK, czy po prostu taka "polityka klienta". Wracając do samej formulacji, ponoć ma zwiększać przyswajalność 114-185-krotnie w porównaniu do ekstraktu podstawowego ( kobiety wykazują wyższą przyswajalność w badaniach ). Jej plusem może być to, że pozostaje we krwi nawet do 24 godzin. Natomiast minusy... na razie mało badań, a niektóre sugerują występowanie objawów ubocznych takich jak mdłości czy wymioty ( dość częste w pewnym badaniu ), choć ciężko określić, czy to było spowodowane po prostu wysokimi dawkami, ponieważ takie objawy są normalne po przyjęciu dużych dawek kurkuminy bez wcześniejszej adaptacji organizmu.

O reszcie metod nie ma sensu na razie pisać, bo albo kompletnie brak badań klinicznych z ich udziałem, albo wręcz badania sugerują nieznaczny statystycznie, bądź nawet obniżony przyrost przyswajalności wobec ekstraktu podstawowego ( jak np. w przypadku metody UltraCur, czyli połączenia z proteinami serwatkowymi ).

O kurkuminie można by pisać obszerne opracowania, by pokryć choćby podstawowe informacje na jej temat, ale jak na temat do luźnej wymiany zdań, wydaje mi się to wystarczającą ilością informacji na początek. Temat w przyszłości może bardziej szczegółowo rozwinę na moim drugim blogu, o ile wezmę się za jego prowadzenie.


 • 1

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

#2
Arthass

Arthass

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 556 postów
 • Płeć:Mężczyzna

*Błąd w tekście - formulacja z wykorzystaniem fosfolipidów fitosomalnych to Meriva ( nie Merina ). Niestety, nie mogę edytować posta.


 • 0

#3
Arthass

Arthass

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 556 postów
 • Płeć:Mężczyzna

// Sorry, brak możliwości edycji postów.

║═( KURKUMINA WYKAZUJE SKUTECZNOŚĆ PORÓWNYWALNĄ DO WIELU LEKÓW FARMACEUTYCZNYCH )═║

Badania wykazały, że kurkumina spisuje się lepiej niż diklofenak jako środek przeciwzapalny i przeciwartertyczny.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22407780 ]
 
Raport z badań nad formulacją Meriva dowiódł, że ma ona właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe porównywalne do nimesulidu i paracetamolu, a jednocześnie wykazuje o wiele mniejsze gastryczne efekty uboczne.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23526055 ]
 
Nanokurkumina jest lepsza niż kaptopryl [ lek na nadciśnienie ] w regulowaniu podwyższonego ciśnienia krwi.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/27110504 ]
 
Kurkumina w dawkach 1000mg przewyższa prozac ( fluoksetyna ) - popularny antydepresant.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23832433 ]
 
Kurkumina wypada lepiej niż steroidy w leczeniu wrzodów ust.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25126527 ]
 
Wypada lepiej niż leki obniżające cholesterol w przypadku roli protekcyjnej wobec układu sercowo naczyniowego.

Niektóre badania sugerują iż stanowi uniwersalny środek leczenia wielu chorób "systemowych".
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/18588355 ]
 
║═( KURKUMINA JEST MOLEKUŁĄ PLEJOTROPOWĄ )═║

Znaczy to tyle, że jedna molekuła wykazuje zdolność modulowania jednocześnie wielu enzymów, białek oraz celów molekularnych. Z tego też względu, działa wielotorowo w leczeniu wielu chorób - nie skupia się jedynie na wyizolowanym szlaku biologicznym, co w wielu przypadkach jest niewystarczające dla skutecznej terapii chorób "systemowych".

Dla przykładu, jeśli weźmiemy pod uwagę jej właściwości przeciwnowotworowe, okazuje się że potrafi ona manipulować jednocześnie ponad 20 szlakami biologicznymi w celu zniszczenia komórki nowotworowej.
Dodatkowo, wykazuje potencjał chemoprewentywny - zapobiega powstawaniu nowotworów lub rozwojowi już istniejącego nowotworu, zapobiega przerzutom i rozprzestrzenianiu się raka, często działa w synergii z lekami chemioterapeutycznymi ( pozwala czasami nawet znieść uodpornienie się nowotworów na chemioterapeutyki ), a także chroni zdrowe komórki przed efektami ubocznymi chemioterapii i radioterapii.
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23303705 ]

[ https://www.ncbi.nlm...les/PMC4176907/ ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22471448 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23740392 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22471471 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23140290 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/17448598 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/18479807 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/19901561 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/11712783 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20587949 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/27475746 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21831045 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20618464 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23900994 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26973412 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21160593 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24294686 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26846154 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/19726538 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25981672 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23192708 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24604727 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20924967 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23775598 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21420558 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25202058 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26299661 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22135043 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20305684 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26464579 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26334519 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24156030 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25772169 ]
[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/19793800 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25329197 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26503419 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20944521 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26771294 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21844132 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26457241 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20597137 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25186441 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25640947 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/21836020 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26321746 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/23847105 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25144675 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26521943 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25169490 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24463298 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/24851881 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25667437 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20924967 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/19590964 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22753715 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/20924967 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/25667437 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/27834897 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/26537958 ]

[ https://www.ncbi.nlm...pubmed/22753715 ]

Oczywiście, każde wprowadzenie suplementu w stanie tak poważnych chorób należy najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym.

 

【{ UPDATE }】

Jako, że obecnie mogę korzystać z opcji edycji postów, to będę uaktualniał temat o informacje i ciekawostki z tematu suplementacji kurkuminy - nie chcę robić śmietnika i stackować kolejnych postów, skoro nie ma już potrzeby. Zostawię kolejne posty ewentualnie pytania innych użytkowników. Niestety, nie mogę edytować pierwszego posta, ze względu na to, że został napisany jeszcze przed naprawieniem funkcjonalności mojego konta.


║═( PROFILAKTYCZNA SUPLEMENTACJA KURKUMINY W EKONOMICZNY SPOSÓB )═║

Obecny risercz i przemyślenia na temat suplementacji kurkuminy doprowadziły do wyklarowania ekonomicznego, ale dalej skutecznego sposobu suplementacji kurkuminy jako profilaktycznego wsparcia zdrowia. Komercyjne formulacje są stosunkowo drogie - nie ma co ukrywać. I choć posiadają one swoje korzyści, często warte pieniędzy, to sprawdzają się najlepiej w stanie choroby. Stan względnej homeostazy nie wymaga już IMO aż takiej inwestycji.

Propozycja skierowana jest do osób względnie zdrowych, nie biorących żadnych leków.
Mechanizm działania piperyny polega na inhibicji glukuronidacji - procesu przebiegającego podczas tzw. pierwszego krążenia wątrobowego. Piperyna może wpływać negatywnie na farmakokinetykę stosowanych leków, co może mieć tragiczne skutki.

Tak więc, aby to było w miarę racjonalne kosztowo i można było prowadzić taką suplementację regularnie, proponuję takie rozwiązanie:
► Kurkumina C3 standaryzowana na 95%
► BioPerine ( ekstrakt piperyny firmy Sabinsa )

Dawki stosowane w badaniach klinicznych to 2000mg kurkuminy 95% i 20mg piperyny - takie proponuję brać.

Ale to nie wszystko. Piperyna zwiększa również przyswajalność wielu innych substancji, co można dodatkowo wykorzystać.
Ja proponuję połączyć to ze szklanką soku pomidorowego oraz witaminą C ( ~500mg ). Piperyna zwiększy przyswajalność likopenu, witaminy A, E, oraz C.
Dodatkowo, proponuję dorzucić do takiego soku ~1 łyżkę zdrowego oleju. Kurkumina to substancja lipofilna, rozpuszcza się dobrze w tłuszczu, co dodatkowo zwiększa jej przyswajalność. W taki sposób wykorzystamy praktycznie maksymalnie korzyści suplementacyjne.

Kiedy suplementować ten zestaw?
Kurkumina bardzo dobrze spisuje się jako substancja przyspieszająca regenerację potreningową. Sok z pomidora również przyniesie w tej sytuacji korzyści - dostarczy utraconych elektrolitów, nawodni. Proponuję zatem przyjmować ten zestaw po treningu - nie musi być to zaraz po treningu, może być nawet do pierwszego, "normalnego" posiłku, 1-2 godziny po treningu. Posiłek dodatkowo wpływa korzystnie na przyswajalność kurkuminy.

Piperyna wpływa również na przyswajalność np. EGCG ( aktywnej substancji w zielonej herbacie ), także można również przyjmować niewielkie ilości do takiej herbaty ( ~5-10mg ).

Sposób ten niesie pewne ryzyko związane z wpływem na cytochrom CYP3A4 biorący udział w metabolizmie praktycznie połowy leków dostępnych na rynku, a także wielu innych substancji, w tym toksycznych ksenobiotyków. Stosuj na własne ryzyko.


Edytowany przez Arthass, 16 czerwiec 2018 - 09:25 .

 • 0

#4
Diegoo

Diegoo

  Myslenie innych nie moze miec wplywu tego co robisz.

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPip
 • 4090 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Bruxelles
  • Staż [mies.]: 4
  Fajne, przeczytam w wolnym czasie.

  A kurkuma w plynie nada sie? Pita na surowo.
  Trzeba by bylo podwiesic ten temat, bo zginie za kilka tyg.
  Trzeba by bylo podwiesic ten temat, bo zginie za kilka tyg.
  • 0

  #5
  Arthass

  Arthass

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Płeć:Mężczyzna

  Fajne, przeczytam w wolnym czasie.

  A kurkuma w plynie nada sie? Pita na surowo.
  Trzeba by bylo podwiesic ten temat, bo zginie za kilka tyg.
  Trzeba by bylo podwiesic ten temat, bo zginie za kilka tyg.


  Nie, nie nada się. Przeczytaj pierwszy post, tam jest wyjaśnione dlaczego kurkuma/kurkumina bez odpowiedniego "wspomagacza" praktycznie w ogóle się nie przyswaja i jest natychmiast wydalana.
  Kurkuma sama z siebie wykazuje swoje odrębne korzyści - jako przyprawa czy surowy korzeń ( btw. w surowym korzeniu znajdują się olejki, które w pewien sposób wspomagają jej przyswajanie, ale jest tam zbyt mało substancji aktywnych - kilka procent kurkuminoidów - by uzyskać terapeutyczne działanie ).
  Kurkuma to cała roślina, kurkumina to substancja aktywna zawarta w korzeniu. To dwa oddzielne terminy. Kurkumina jest najbardziej aktywnym spośród wszystkich 3 odkrytych kurkuminoidów. Posiada też unikalne tylko dla niej cechy. Pozostałe kurkuminoidy to: demetoksykurkumina i bis-demetoksykurkumina.

  Jako, że kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach ( substancja lipofilna ) i jej przyswajalność jest zwiększana nawet o 2000% w obecności piperyny, to w domowych warunkach sens mogą mieć mikstury na bazie oleju i pieprzu czarnego, jednak nie będzie to miało tego samego potencjału co suplementy na bazie ekstraktów kurkuminy 95%. No chyba, że zakupisz sobie ekstrakt kurkuminy standaryzowany na 95% i ekstrakt piperyny typu BioPerine... ale trzeba też brać odpowiednie dawki, ponieważ efekty są 'dose-dependant'.
   

  Curcumin plus piperidine from black pepper extract (inhibitor of glucuronidation) increases the bioavailability of curcumin 20-fold when 20mg piperidine is used alongside 2,000mg curcumin.


  Tylko właśnie problem glukuronidacji - może to odbić się po pewnym czasie niekorzystnie na wątrobę. A jeśli przyjmuje się jakieś leki to już w ogóle raczej odradzam, no chyba że zastosuje się odpowiedni odstęp, przynajmniej 4h. A i tak lepiej to skonsultować z ogarniętym lekarzem.

  Tutaj masz przykładowe przepisy na domowe wykorzystanie właściwości kurkumy, jednak to bardziej w formie profilaktyki, niż jak pisałem efektów terapeutycznych:

  https://www.turmeric...or-golden-paste
  https://www.turmeric...of-turmeric-tea

  https://www.turmeric...f-turmeric-milk

  https://www.turmeric...urmeric-recipes
   


  • 1

  #6
  Arthass

  Arthass

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Płeć:Mężczyzna

  PS. Jako alternatywę dla suplementów komercyjnych można by również wykorzystać tzw. oleoresin [ oleożywicę ] z kurkumy.
  To pół-płynny ekstrakt składający się z żywicy w roztworze składającym się z olejków eterycznych i innych lipidów ( woski itd. ) obecnych w kurkumie. Kurkumina obecna w takim roztworze powinna być przynajmniej tak dobrze przyswajalna jak z formulacji BCM-95.

  Problem w tym, że ofert sprzedaży detalicznej praktycznie brak, a substancję sprzedaję się w zasadzie jedynie hurtem jako pół-produkt do różnych celów produkcyjnych.


  • 0

  #7
  Arthass

  Arthass

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Płeć:Mężczyzna

  Jeśli chodzi o samo zamieszanie z nazewnictwem, wspomnę tylko, że jest to typowe nawet wśród producentów. Ot, po prostu kupują produkt z kurkuminą od globalnych producentów i brandują go swoją etykietą. Niestety, często etykieta wprowadza w błąd konsumenta i sieje dalszy zamęt.

  Mamy takie kwiatki jak np. kurkuma C3, kurkuma 95%, kurkuma BioPerine, kurkuma NovaSOL, kurkuma liposomalna, kurkuma kurkumina. To tak jakby napisać na suplemencie: pomarańcza kwas askorbinowy. Sytuacja robi się jeszcze bardziej kontrowersyjna, ze względu na to, że niektórzy producenci rzeczywiście sprzedają sproszkowany korzeń kurkumy, a nie standaryzowany ekstrakt... I możemy wpakować się po prostu w suplement z kapsułkami wypełnionymi przyprawą dostępną w sklepie spożywczym za niemałe pieniądze... Także doradzam przyglądnąć się dokładniej produktowi przed zakupem i pytać w razie wątpliwości sprzedawcę/producenta. Choć jak pisałem, producenci w PL często sami nie do końca wiedzą co sprzedają i nie odpowiadają na pytania. Zakładam, że z braku wiedzy w temacie niż nieuprzejmości tudzież patologicznego PR.


  • 0

  #8
  Arthass

  Arthass

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Płeć:Mężczyzna

  Widzę, że opcja edycji postów jest aktywna jedynie kilka dni? No to narażę się na 'warna za spamowanie' i uaktualnię kwestię profilaktycznej suplementacji przy pomocy kurkuminy C3 95% i piperyny. Niestety, po bliższym przyjrzeniu się tematu okazało się, że T½ ( half-life = okres półtrwania w krwioobiegu ) może być zbyt krótki dla osiągnięcia widocznych rezultatów suplementacji. Niektóre źródła podają w tym wypadku T½ równe ~6,6 minuty.

  Temat jeszcze do głębszego zweryfikowania, ale jeśli okaże się to rzeczywiście bliskie prawdy, to pozostaje w zasadzie - z tańszych, wydajniejszych sposobów - wykorzystanie oleożywicy ( oleoresin ). Zauważyłem, że można się natknąć na oferty detaliczne w tym wypadku - zagraniczne strony, nie wiem jak w PL. Oleoresin powinien mniej więcej wykazywać analogiczne efekty do metody BMC-95, zawartość kurkuminoidów to zwykle ~35%, czyli ~2,5x mniej niż w BCM-95, ale samego oleju jest więcej - olej również wywiera sam z siebie korzystne właściwości.


  Edytowany przez Arthass, 17 czerwiec 2018 - 12:01 .

  • 0

  #9
  SzymonSz

  SzymonSz

  • KFD pro
  • Pip
  • 8 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Olsztyn

  @Arthass  a jakie jest Twoje zdanie na temat nowego produktu KFD? https://sklep.kfd.pl...iec-p-6865.html


  • 0

  #10
  Arthass

  Arthass

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Płeć:Mężczyzna

  @Arthass  a jakie jest Twoje zdanie na temat nowego produktu KFD? https://sklep.kfd.pl...iec-p-6865.html


  Ostatnim razem, kiedy wyrażałem moje zdanie na temat produktu sklepu sponsorującego forum, moje konto zostało usunięte w ciągu 2 dni :D

  Ponoć Boswellia wykazuje dobrą synergię z kurkuminą, ale sama kurkumina bez "wspomagacza", szczególnie w takiej ilości nie wykaże żadnych mierzalnych ilości w krwioobiegu.
  Przypomnę, że w badaniach klinicznych, czysta kurkumina 95% wykazywała jakiekolwiek mierzalne ilości w krwioobiegu dopiero od dawek 10g, a i tak skutkowało to natychmiastowym jej wydaleniem.

  Ekstrakt z kłącza kurkumy, Curcuma longa, standaryzowany na 10% kurkuminoidów

  Standaryzacja powinna być na 95% ( złoty standard ), dalej powinna to być formulacja C3 ( zapewnia standaryzowaną, stałą ilość każdego z kurkuminoidów). Jeśli nie ma wspomniane o C3, to tak naprawdę nie wiemy czy te 10% stanowi kurkumina czy demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina czy inne frakcje.

  Tutaj bardziej korzyści wynikną z samej Boswelli niż kurkuminy.

  Ja Tobie tylko dam jedną radę - jak suplement z kurkuminą jest tani to zapewne jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

  Jeśli zamierzasz brać kurkuminę - ekstrakt 95% w formulacji C3 to:
  1. Minimalna dawka to 1000mg ( najlepiej 2-3 raz dziennie, aby utrzymać stały poziom w krwioobiegu )
  2. Minimum 10mg piperyny, najlepiej formulacji BioPerine firmy Sabinsa ( sugeruje się, iż ilość piperyny powinna wynosić ok. 1% zawartości kurkuminy ).
  Optymalna dawka to 2000mg kurkuminy ekstraktu 95% w formulacji C3 i 20mg piperyny BioPerine ( to dawki stosowane w badaniach, więc gwarantują te same, zmierzone efekty ).

  TUL ( tolerowana, najwyższa dawka dzienna ) dla kurkuminy został ustalony na ~8g.


  Edytowany przez Arthass, Dzisiaj, 10:25 .

  • 1

  #11
  Diegoo

  Diegoo

   Myslenie innych nie moze miec wplywu tego co robisz.

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4090 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Bruxelles
  • Staż [mies.]: 4

  Ostatnim razem, kiedy wyrażałem moje zdanie na temat produktu sklepu sponsorującego forum, moje konto zostało usunięte w ciągu 2 dni :D

  Ponoć Boswellia wykazuje dobrą synergię z kurkuminą, ale sama kurkumina bez "wspomagacza", szczególnie w takiej ilości nie wykaże żadnych mierzalnych ilości w krwioobiegu.
  Przypomnę, że w badaniach klinicznych, czysta kurkumina 95% wykazywała jakiekolwiek mierzalne ilości w krwioobiegu dopiero od dawek 10g, a i tak skutkowało to natychmiastowym jej wydaleniem.

  Ekstrakt z kłącza kurkumy, Curcuma longa, standaryzowany na 10% kurkuminoidów

  Standaryzacja powinna być na 95% ( złoty standard ), dalej powinna to być formulacja C3 ( zapewnia standaryzowaną, stałą ilość każdego z kurkuminoidów). Jeśli nie ma wspomniane o C3, to tak naprawdę nie wiemy czy te 10% stanowi kurkumina czy demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina czy inne frakcje.

  Tutaj bardziej korzyści wynikną z samej Boswelli niż kurkuminy.

  Ja Tobie tylko dam jedną radę - jak suplement z kurkuminą jest tani to zapewne jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

  Jeśli zamierzasz brać kurkuminę - ekstrakt 95% w formulacji C3 to:
  1. Minimalna dawka to 1000mg ( najlepiej 2-3 raz dziennie, aby utrzymać stały poziom w krwioobiegu )
  2. Minimum 10mg piperyny, najlepiej formulacji BioPerine firmy Sabinsa ( sugeruje się, iż ilość piperyny powinna wynosić ok. 1% zawartości kurkuminy ).
  Optymalna dawka to 2000mg kurkuminy ekstraktu 95% w formulacji C3 i 20mg piperyny BioPerine ( to dawki stosowane w badaniach, więc gwarantują te same, zmierzone efekty ).

  TUL ( tolerowana, najwyższa dawka dzienna ) dla kurkuminy został ustalony na ~8g.

  To wszystko jasne, kupuj gdzie indziej i nie patrz na cene.
  To musi kosztowac wiecej.

  Wysłane z mojego DUK-L09 przy użyciu Tapatalka


  • 0

  #12
  Arthass

  Arthass

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Płeć:Mężczyzna

  Niekoniecznie musi być drogie, jeśli wiesz jakie parametry powinien spełniać produkt. Można zakupić ekstrakt kurkuminy 95% C3 "na wagę" ( tzw. bulk ), po czym dokupujesz do tego piperynę BioPerine od Sabinsa i bierzesz dziennie ~2000mg + 20mg piperyny. Tak robią niektórzy ludzie w przypadku przewlekłych chorób np. nowotworów ( tylko, że oni biorą dziennie ilości do 8000-10000mg ).

  Jest wiele drobnostek, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu, np. część producentów stosuje w składzie sformułowanie "proprietary blend" ( mieszanka "własnościowa" ) - tego trzeba unikać jak ognia, bo producent może sobie manipulować zawartością ekstraktów jak mu się podobna, a wręcz może wypychać taką mieszankę jakimiś 'bulk agents', aby zmaksymalizować zyski.

  Co do samej formulacji kurkumina 95% C3 + piperyna ( BioPerine ), nie jest dla mnie jeszcze do końca jasne jaki jest realny AUC ( Area Under Curve ), Tmax, Cmax, czy choćby Frel, ale ciężko to zweryfikować, ponieważ producenci bardzo mieszają w badaniach, wręcz celowo wprowadzają zamieszanie na rynku konsumenckim. Każdy twierdzi, że jego formulacja jest najlepsza na rynku, ale czynników do wzięcia pod uwagę jest wiele. Jeden producent posługuje się AUC, innych Cmax, inny wzrostem stężenia wolnej kurkuminy, inny znów pozostałych kurkuminoidów lub metabolitów, dlatego ciężko porównać bezpośrednio dostępne na rynku formulacje, bo nikt jak dotąd nie wysilił się zrobić obiektywnego porównania. A jak pisałem, mierzone są najczęściej metabolity kurkuminy we krwi, co generalnie ma niewielki wpływ na efekty suplementacyjne... metabolity glukuronidowe czy siarczanowe to związki, które zostały "oznaczone" przez wątrobę do natychmiastowego usunięcia z krwioobiegu, więc ich impakt na organizm jest niewielki/żaden. Sens ich mierzenia w krwioobiegu ma jedynie na celu tworzenie haseł marketingowych "+xxxxx% lepsza przyswajalność", tylko nikt nie określa czego lepsza przyswajalność.

  PS. IMO najbardziej opłacalną, ekonomiczną formą może być oleożywica + piperyna ( BioPerine ). Wypadłoby pewnie nawet lepiej od własnościowej formulacji BMC-95, a sama oleożywica zawiera dodatkowe składniki, które wykazują swoje własne korzyści zdrowotne. Temat w przyszłości może do głębszej analizy, zobaczę jak się potoczą sprawy w moim życiu.

  PS2. Oleożywica może być również ciekawa w przypadku innych, ciekawych produktów jak ostre papryczki ( kapsaicyna ), czosnek ( allicyna ), kozieradka, czarnuszka...

  PS3. Wspomnę tylko, że naturalna zawartość kurkuminy w korzeniu kurkumy waha się między ~3-7%, czyli 10% to jest praktycznie tyle co w zwykłej przyprawie sprzedawanej w większości spożywczaków.

  PS4. Badania zacytowane w opisie produktu niczego konkretnego nie mówią.
  Jedno to badanie pilotażowe:
  "Badanie pilotażowe przeprowadza się przed głównym badaniem. Celem przeprowadzenia badania pilotażowego jest sprawdzenie poprawności założonej procedury badawczej: doboru badanych osób, przyjętych wskaźników zmiennych, użytych narzędzi badawczych."
   

  Drugie dotyczy głównie samej kurkumy ( nie kurkuminy! ) - kurkuma wykazuje swoje indywidualne korzyści, dlatego że składa się z wielu innych składników o potencjalnych właściwościach terapeutycznych. Nie zmienia to jednak faktu na temat nikłej/żadnej przyswajalności wyizolowanej kurkuminy.
  Po pierwsze, kurkumina ulega gwałtownej degradacji już w kwasie żołądkowym, przekształcana jest do glukuronidów i siarczanów kurkuminy, które następnie w większości są wydalane, a niewielka część która dostanie się do krwioobiegu usuwana jest podczas pierwszego krążenia wątrobowego. Efekty terapeutyczne - praktycznie żadne, za krótko by substancje mogły wywrzeć jakiś wpływ na organizm. Druga sprawa - tak naprawdę efekty terapeutyczne metabolitów mogą być o wiele słabsze/nieodczuwalne w porównaniu do tzw. kurkuminy "w stanie wolnym" - czyli nieprzekształconej do metabolitów.

  W celu odczucia korzystnych efektów kurkumy... można po prostu kupić ją w formie przyprawy, zamiast płacić za kapsułkowaną formę... wyjdzie w zasadzie na to samo, ale sporo taniej.

   


  Edytowany przez Arthass, Dzisiaj, 12:56 .

  • 0

  #13
  Arthass

  Arthass

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 556 postów
  • Płeć:Mężczyzna

  Dla rozwiania pytań i wątpliwości.
   

  Theracurmin => 1 kapsułka standaryzowana na 30mg kurkuminoidów
  Longvida => 400mg│80mg kurkuminoidów
  Meriva => 500mg│100mg kurkuminoidów
  BCM-95 => 500mg│430mg kurkuminoidów
  Sabinsa C3 95% + piperyna BioPerine => 2000mg + 20mg

  NovaSOL => ? ( brak badań ) 30-60mg kurkuminoidów ?
  Formulacja wydaje się zawierać ~6% kurkuminoidów w masie, tak więc dla 30mg to ~500mg produktu.

  To są zalecane dawki profilaktycznej suplementacji dla każdej formulacji.


  Edytowany przez Arthass, Dzisiaj, 18:10 .

  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko